Aktualizacja: 22.11.2024 01:15 Publikacja: 09.08.2023 17:22
Kim Hansen, Wikipedia
Foto: Kim Hansen, Wikipedia
Na trzech lokalizacjach firma będzie realizować projekty razem z partnerami. Na jednej z lokalizacji partnerem jest Tauron, który posiada blisko 45 proc. udziałów (projekt o blisko 1 GW mocy), na kolejnej Enea z blisko 34 proc. zaangażowaniem (projekt o 0,56 GW mocy), a na następnej partnerem jest duński Orsted, który posiada 50 proc. udziałów w projekcie (projekt o 0,2 GW mocy). Na pozostałych dwóch PGE jest samodzielnym posiadaczem pozwoleń lokalizacyjnych.
Decyzje nie są ostateczne. W terminie 14 dni od dnia doręczenia Decyzji stronom postępowania przysługuje prawo skierowania wniosku do Ministra Infrastruktury o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwiększa wolumen mocy w pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Przewiduje aukcje na maksymalną łączną moc po 4 GW w 2025 i 2027 r., po 2 GW w 2029 i 2031 r. To znacznie zwiększenie mocy w aukcjach dla tego typu instalacji OZE.
Odnawialne źródła energii przyniosły dziesiątki tysięcy miejsc pracy, także w słabo rozwiniętych częściach Wielkiej Brytanii. To był potężny sygnał, że w transformacji energetycznej jest ogromna korzyść dla gospodarki i społeczeństwa - ocenia Sam Hall, szef brytyjskiego think tanku Conservative Environmental Network.
Tauron Polska Energia podpisała z instytucjami finansowymi dwie umowy kredytowe o łącznej wartości 2,9 mld złotych. Pierwsza z nich opiewa na kwotę 2 mld złotych i została zawarta z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, druga – zawarta z konsorcjum Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski i Industrial and Commercial Bank of China (Europe) – ma wartość 900 mln zł. Pozyskane środki zostaną zainwestowane w zieloną transformację Taurona.
Spółka Tauron Dystrybucja zakończyła tegoroczne kontrole mikroinstalacji i magazynów energii przyłączonych do swojej sieci. W ponad 1,4 tys. kontroli wykazano wiele nieprawidłowości po stronie klientów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Za około 10 lat zielona energia powinna w dużej mierze, a może i w całości, zastąpić tę konwencjonalną, czyli wytwarzaną z węgla - mówi Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. W rozmowie z Cezarym Szymankiem w trakcie EFNI 2024 kreśli również plan inwestycji spółki w morskie farmy wiatrowe.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
Dlaczego konkurs poświęcony polskim mistrzom malarstwa jest bardzo dobrym narzędziem promowania edukacji oraz kreatywności - mówi Katarzyna Wasilewska, wiceprezeska Fundacji PGE
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW, która zlokalizowana jest w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim. Stare bloki węglowe będą wygaszane mimo wielu wątpliwości i pytań ze strony związków zawodowych.
- Za około 10 lat zielona energia powinna w dużej mierze, a może i w całości, zastąpić tę konwencjonalną, czyli wytwarzaną z węgla - mówi Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. W rozmowie z Cezarym Szymankiem w trakcie EFNI 2024 kreśli również plan inwestycji spółki w morskie farmy wiatrowe.
Przechodzenie energetyki i całej gospodarki na zielone technologie jest procesem, od którego nie ma odwrotu. Trzeba jednak dołożyć starań, by przebiegł on bezpiecznie.
Ponad 51 mln złotych mogły wynieść szkody Grupy PGE w latach 2016-2023. To wynik wstępnych audytów w Polskiej Grupie Energetycznej, największej spółce elektroenergetycznej. Spółka zapowiada wnioski do prokuratury w kwestii wykrytych nieprawidłowości. Mogą dotyczyć zaangażowania w kampanię wyborczą.
Transformacja energetyczna Unii Europejskiej nie może odbywać się kosztem obywateli. Jedną z najbardziej obiecujących technologii są morskie farmy wiatrowe.
Transformacja gospodarki to proces rozłożony na dekady, ale decyzje w zakresie polityki energetycznej państwa muszą zapaść już teraz. Jeszcze w 2024 r. może rozpocząć się proces wyodrębnienia aktywów węglowych z grup energetycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas