Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło

Koncern zapowiada dalszy wzrost produkcji miedzi z obszaru górniczego Głogów Głęboki – Przemysłowy. Istotną rolę w tym zakresie mają odegrać inwestycje w szyby górnicze GG-1 w Kwielicach, GG-2 Odra i Retków.

Publikacja: 30.10.2024 04:34

Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

Dla grupy kapitałowej KGHM obszar górniczy Głogów Głęboki – Przemysłowy (GGP) to obecnie najważniejsze złoże, jakie eksploatuje. Co więcej, jego znaczenie dla przyszłej działalności koncernu będzie coraz większe. „Produkcja górnicza z obszaru GGP będzie rosła w najbliższych latach w związku z alokowaniem tam coraz większej ilości oddziałów górniczych, konsekwentnie z wyczerpywaniem się zasobów w najstarszych obszarach górniczych” – przyznaje departament komunikacji KGHM.

O ile w ubiegłym roku miedź pozyskana z tego złoża (ilość w urobku) w produkcji krajowej wynosiła 20,7 proc., o tyle w I połowie tego roku już 22,9 proc. W przypadku srebra wzrosła z 26,9 proc. do 29,6 proc.

EKO KGHM Furman

Foto: Tomasz Sitarski

Stopniowo rośnie udział produkcji KGHM ze złoża GGP

KGHM podtrzymuje, że chce, aby w latach 2028–2035 produkcja z obszaru GGP wynosiła 10–11 mln ton rudy, z której będzie można uzyskać 200–220 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. „Obecna wielkość produkcji oraz plany na lata 2025–2029 pokazują stopniowe zwiększanie się udziału tego obszaru w całkowitym wydobyciu” – przekonuje spółka.

Do realizacji docelowej produkcji jest jednak jeszcze daleka droga, gdyż w ubiegłym roku wydobycie tzw. urobku wagi suchej było na poziomie niespełna 5,5 mln ton, a po I połowie tego roku przekroczyło 3,1 mln ton. To przełożyło się odpowiednio na 92 tys. ton i 53 tys. ton miedzi w urobku.

Koncern nie podaje, na jakim poziomie zaplanował tegoroczne inwestycje w rozwój wydobycia ze złoża GGP ani nawet ile one wyniosły w I półroczu. Powtarza jedynie, że najważniejszymi inwestycjami prowadzonymi w tym obszarze są te związane z budową podstawowych wyrobisk górniczych i ich wyposażenia, kontynuacją budowy szybu GG-1 w Kwielicach wraz z rozbudową centralnej klimatyzacji oraz prace przygotowujące do budowy szybów GG-2 Odra i Retków.

W odniesieniu do inwestycji w szyb GG-1 koncern informuje o trwających obecnie pracach nad projektowaniem i budową obiektów docelowych zlokalizowanych na powierzchni, które potrwają przez kilka najbliższych lat. Z kolei w sprawie szybów GG-2 i Retków wiadomo jedynie, że będą pełniły funkcję materiałowo-zjazdową. KGHM przekonuje też, że obecnie trwają przy nich prace zgodnie z założonymi harmonogramami. Unika jednak jakiejkolwiek odpowiedzi na pytania o to, kiedy może ruszyć ich budowa, ile potrwa i ile może kosztować.

W Polsce KGHM prowadzi eksploatację sześciu złóż miedzi

Lubiński koncern podaje, że do końca tego roku chce utrzymać zaplanowany poziom produkcji miedzi z obszaru GGP poprzez sczerpywanie zasobów, wykonując wyrobiska udostępniające i przygotowawcze oraz prowadząc roboty eksploatacyjne przez oddziały górnicze. Obecnie spółka prowadzi eksploatację na sześciu złożach.

„Sukcesywnie sczerpywane są te najstarsze, takie jak Polkowice i Rudna. Obecnie prowadzone są prace nad udostępnieniem nowego obszaru górniczego Retków-Grodziszcze, które obejmują czynności administracyjne mające na celu uzyskanie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża rud miedzi” – twierdzi KGHM. Za ile lat najwcześniej może ruszyć wydobycie z kolejnego nowego złoża miedzi w Polsce, a przynajmniej jakie ambicje ma w tym zakresie spółka, nie podano.

Być może coś więcej o inwestycjach w polskie złoża miedzi KGHM ujawni po aktualizacji strategii. Prace w tym zakresie powinny się zakończyć do końca tego roku.

Miedź
KGHM zapowiada zwiększenie wydatków na inwestycje
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Miedź
KGHM wypracował wyższe zyski od oczekiwanych
Miedź
KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą
Miedź
KGHM poniósł kilkumiliardową stratę netto
Miedź
Przez nowe sankcje rosyjskie metale spadają z giełd. Kreml straci miliardy