Dla grupy kapitałowej KGHM obszar górniczy Głogów Głęboki – Przemysłowy (GGP) to obecnie najważniejsze złoże, jakie eksploatuje. Co więcej, jego znaczenie dla przyszłej działalności koncernu będzie coraz większe. „Produkcja górnicza z obszaru GGP będzie rosła w najbliższych latach w związku z alokowaniem tam coraz większej ilości oddziałów górniczych, konsekwentnie z wyczerpywaniem się zasobów w najstarszych obszarach górniczych” – przyznaje departament komunikacji KGHM.
O ile w ubiegłym roku miedź pozyskana z tego złoża (ilość w urobku) w produkcji krajowej wynosiła 20,7 proc., o tyle w I połowie tego roku już 22,9 proc. W przypadku srebra wzrosła z 26,9 proc. do 29,6 proc.
Stopniowo rośnie udział produkcji KGHM ze złoża GGP
KGHM podtrzymuje, że chce, aby w latach 2028–2035 produkcja z obszaru GGP wynosiła 10–11 mln ton rudy, z której będzie można uzyskać 200–220 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. „Obecna wielkość produkcji oraz plany na lata 2025–2029 pokazują stopniowe zwiększanie się udziału tego obszaru w całkowitym wydobyciu” – przekonuje spółka.
Do realizacji docelowej produkcji jest jednak jeszcze daleka droga, gdyż w ubiegłym roku wydobycie tzw. urobku wagi suchej było na poziomie niespełna 5,5 mln ton, a po I połowie tego roku przekroczyło 3,1 mln ton. To przełożyło się odpowiednio na 92 tys. ton i 53 tys. ton miedzi w urobku.