Odzysk miedzi zyskuje na znaczeniu

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na miedź, głównie w Azji rośnie także potrzeba jego odzysku. – Obecnie ok. 30 procent to miedź będącej na rynku pochodzi z odzysku, a ten współczynnik będzie tylko wzrastać – Paweł Ernst, dyrektor departamentu wdrażania strategii i projektów strategicznych w KGHM podczas Kongresu 590.

Publikacja: 07.10.2021 20:11

W sprzedaży akcji KGHM mogą pomóc wysokie ceny miedzi

W sprzedaży akcji KGHM mogą pomóc wysokie ceny miedzi

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Paweł Ernst podkreślił, że miedź nie doczekała się swojego skutecznego substytutu, choć z drugiej strony można go odzyskiwać w nieskończoność – W ostatnich latach produkcja miedzi znacząco wzrosła. Dużą rolę odgrywają producenci w Azji. Na dzień dzisiejszy około 30 procent to miedź z odzysku, a ten współczynnik będzie tylko rosnąć. Produkcja nie będzie nadążała z popytem i odzyskiwanie miedzi będzie coraz bardziej popularne – powiedział.

– Jeśli zielona transformacja zakłada zużycie około 22 mln ton miedzi to skądś tę miedź musi pozyskać. Rozwiązaniem jest Azja albo spróbować skorzystać z miedzi która jest produkowana przez spółkę na terenach Unii Europejskiej. Jeśli jednak sektor zostanie obłożony restrykcyjnymi normami stracimy konkurencyjność – dodał.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Miedź
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Miedź
KGHM zapowiada zwiększenie wydatków na inwestycje
Miedź
KGHM wypracował wyższe zyski od oczekiwanych
Miedź
KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Miedź
KGHM poniósł kilkumiliardową stratę netto