Odzysk miedzi zyskuje na znaczeniu

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na miedź, głównie w Azji rośnie także potrzeba jego odzysku. – Obecnie ok. 30 procent to miedź będącej na rynku pochodzi z odzysku, a ten współczynnik będzie tylko wzrastać – Paweł Ernst, dyrektor departamentu wdrażania strategii i projektów strategicznych w KGHM podczas Kongresu 590.

Publikacja: 07.10.2021 20:11

W sprzedaży akcji KGHM mogą pomóc wysokie ceny miedzi

W sprzedaży akcji KGHM mogą pomóc wysokie ceny miedzi

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Paweł Ernst podkreślił, że miedź nie doczekała się swojego skutecznego substytutu, choć z drugiej strony można go odzyskiwać w nieskończoność – W ostatnich latach produkcja miedzi znacząco wzrosła. Dużą rolę odgrywają producenci w Azji. Na dzień dzisiejszy około 30 procent to miedź z odzysku, a ten współczynnik będzie tylko rosnąć. Produkcja nie będzie nadążała z popytem i odzyskiwanie miedzi będzie coraz bardziej popularne – powiedział.

– Jeśli zielona transformacja zakłada zużycie około 22 mln ton miedzi to skądś tę miedź musi pozyskać. Rozwiązaniem jest Azja albo spróbować skorzystać z miedzi która jest produkowana przez spółkę na terenach Unii Europejskiej. Jeśli jednak sektor zostanie obłożony restrykcyjnymi normami stracimy konkurencyjność – dodał.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Miedź
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Miedź
KGHM zapowiada zwiększenie wydatków na inwestycje
Miedź
KGHM wypracował wyższe zyski od oczekiwanych
Miedź
KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Miedź
KGHM poniósł kilkumiliardową stratę netto
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego