Ruszyły odwierty w Złoczewie

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która jest jednym z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, rozpoczęła 1 grudnia pierwsze prace związane z poszukiwaniem i rozpoznaniem złoża węgla brunatnego Złoczew

Publikacja: 02.12.2010 13:18

Ruszyły odwierty w Złoczewie

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Specjaliści przeprowadzili w środę pierwszy, czterdziestometrowy rozpoznawczy otwór geologiczno-inżynierski.

Jak wyjaśniają przedstawiciele PGE, jest to pierwszy krok w realizacji koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla brunatnego w rejonie Złoczewa.

Minister Środowiska przyznał kopalni koncesję już w czerwcu. Później postanowieniem 18 października utrzymał ją w mocy. Sprzeciw zgłaszały organizacje ekologiczne i część lokalnych mieszkańców.

Złoczewskie złoże jest dla PGE o tyle ważne, że jest jednym z perspektywicznych złóż węgla brunatnego, uwzględnionych w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2033 roku.

Dla Kopalni realizacja nowej inwestycji, czyli wybudowanie na tym terenie odkrywki, oznacza dalszy rozwój i utrzymanie zdolności produkcyjnych.

Dla Elektrowni Bełchatów i całej PGE eksploatacja złoczewskiego złoża oznacza przedłużenie funkcjonowania bełchatowskiego kompleksu górniczo-energetycznego do 2050 r.

Elektrownia Bełchatów jest największym w kraju producentem energii z węgla brunatnego. Jest strategiczną jednostką, ważną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jest też jedną z najbardziej dochodowych elektrowni w kraju.

Złoże Złoczew, zlokalizowane jest w rejonie Wielunia, położone na terenie gmin: Burzenin, Złoczew i Ostrówek. Rozciąga się pasmem o szerokości 1000-1500 metrów i ma około 10 km długości. Zasoby tego złoża szacowane są na 450 mln ton węgla brunatnego.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji