Inwestor jest również zainteresowany przejęciem całej spółki SEJ, skupiającej aktywa energetyczne JSW. Jak podała jastrzębska spółka w komunikacie, w czwartek PGNiG Termika złożyła jej warunkową ofertę wiążącą dotyczącą nabycia akcji SEJ. Szczegółów oferty nie podano.
Według wcześniejszych informacji przedstawicieli Ministerstwa Energii, sprzedaż wybranych aktywów z grupy JSW (głównie energetycznych i koksowniczych) jest częścią programu naprawczego tej górniczej firmy.
W czwartek JSW poinformowała o zawarciu umowy sprzedaży należącego dotąd do SEJ 100-procentowego pakietu akcji PEC na rzecz PGNiG Termika. "Łączna cena za akcje PEC wynosi 190,4 mln zł, przy czym kwota 50 mln zł zostanie zapłacona dopiero po otrzymaniu przez PGNiG Termika potwierdzenia rozwiązania umów poręczenia, na podstawie których PEC udzielił poręczenia w celu zabezpieczenia roszczeń obligatariuszy, którzy objęli obligacje wyemitowane przez SEJ w ramach programu emisji obligacji z dnia 17 października 2013 r." - czytamy w komunikacie.
Środki pozyskane przez SEJ ze sprzedaży akcji PEC będą przeznaczone na realizację programu inwestycyjnego "Energetyka 2016", w szczególności na dokończenie budowy bloku fluidalnego w elektrociepłowni Zofiówka.
SEJ jest spółką zależną JSW. W jej skład wchodzą m.in. kopalniane elektrociepłownie oraz - do czwartkowej transakcji - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju. Firma wytwarza energię elektryczną i ciepło dla potrzeb przemysłowych oraz dla mieszkańców Jastrzębia i okolic, produkuje też sprężone powietrze i chłód dla kopalń JSW; korzysta m.in. ze źródeł zasilanych metanem wydzielającym się ze złóż węgla. SEJ realizuje obecnie dużą inwestycję, jaką jest budowa nowego bloku fluidalnego o mocy 75 megawatów w EC Zofiówka.