Rada nadzorcza PGE postanowiła w poniedziałek ogłosić konkurs na stanowisko prezesa i wiceprezesów spółki.
Od kilku miesięcy media informowały o różnicy zdań między Krzysztofem Kilianem a premierem Donaldem Tuskiem co do rozbudowy elektrowni Opole. W kwietniu br. PGE ogłosiła, że zawiesza projekt, bowiem "zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji dla PGE". Kontynuowanie projektu "nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy".
Decyzja została krytycznie przyjęta przez rząd, którego członkowie podkreślali, że budowa jest bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Dwa miesiące później premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie "środki i sposoby, by elektrownia powstała". Od tego czasu PGE prowadzi prace nad "urentownieniem" tej inwestycji.
Kilian został powołany na stanowisko prezesa PGE w marcu 2012 r. W latach 2008-2011 pełnił funkcję I wiceprezesa zarządu, dyrektora ds. marketingu i zarządzania relacjami z klientem w Polkomtel S.A. Wcześniej prowadził własną firmę konsultingową, pracował jako senior advisor for Poland w Morgan Stanley Dean Witter w Londynie (1997-1998). Pełnił także funkcje w administracji publicznej: doradcy ministra, wicedyrektora gabinetu ministra w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych (1991); dyrektora generalnego, dyrektora gabinetu Prezesa Rady Ministrów w Urzędzie Rady Ministrów (1991-1992) oraz ministra łączności (1992-1993). Zasiadał w radach nadzorczych: PL.2012, PKO Banku Polskiego, TFI PZU, PGF, Poczty Polskiej, Fundacji Edukacji Bankowej, KGHM, BPH.
Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dostarcza energię do ponad pięciu milionów klientów.
PGE zadebiutowała na GPW w listopadzie 2009 roku. 61,89 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, a 38,11 proc. do pozostałych akcjonariuszy.