Czy mariaż węgla z energetyką to dobry pomysł?

Przy okazji prowadzonej reformy polskiego górnictwa, rozpoczęła się dyskusja na temat łączenia spółek energetycznych z branżą górniczą.

Fuzja sektora węglowego i energetycznego jest jednym z priorytetów resortu Skarbu Państwa mających na celu poprawę fatalnej sytuacji w branży górniczej. Ostatnie komentarze związane z przejęciami kopalń przez zakłady energetyczne dotyczą zaangażowania poznańskiego koncernu Enea w dokapitalizowanie i naprawę Katowickiego Holdingu Węglowego. W mojej ocenie to dobry kierunek. Dla elektrowni, własna kopalnia węgla to źródło stabilnych dostaw taniego surowca. Dla kopalni to gwarancja długoterminowego odbiorcy co w obecnej sytuacji, gdzie branża górnicza generuje olbrzymie straty, jest znaczącym krokiem w stronę ustabilizowania sektora.

Dobrze, ze proces restrukturyzacji KHW odbędzie się przy wiodącym udziale tak silnych spółek jak Enea i Węglokoks. Trzeci inwestor nie jest jeszcze znany, ale wierzę, że udział tych dwóch stabilnych biznesowo podmiotów, przy odpowiednim zarządzaniu oraz pilnowaniu kosztów, pozwoli wyprowadzić katowicki holding na prostą i zapewni powodzenie projektu. Oczywiście konieczna jest likwidacja pokładów, które są nierentowne i solidna zmiana organizacji pracy. Tylko w ten sposób KHW będzie mogła liczyć na zwiększenie wydajności i efekty ekonomiczne. Enea ma już dobre doświadczenia w zakresie fuzji z kopalniami. Z powodzeniem przejęła Bogdankę, dzięki czemu stała się silną grupą paliwowo-energetyczną co wpisuje się także w plany budowy systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ważne jest także, aby każdy tego typu projekt był realizowany z poszanowaniem zasad pomocy publicznej.

– Dr Filip Elżanowski, radca prawny i ekspert rynku energetycznego z Kancelarii Elżanowski Cherka & Wąsowski.

Mogą Ci się również spodobać

Świeży oddech Wysp Owczych

Do 2030 r wulkaniczne wyspy na północnym Atlantyku mają być niezależne od paliw kopalnych. ...

Rosneft przegrał z Unią Europejską

Sąd Europejski w Luksemburgu uznał sankcje Unii wobec największego koncernu paliwowego Rosji za zgodne ...

Tauron Ciepło wyda 247 mln zł na walkę ze smogiem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Tauron Ciepło wyda 247 mln ...

Orlen czeka na pozwolenie dla elektrociepłowni

Komercyjna eksploatacja bloku gazowo-parowego w Płocku ma ruszyć w I kwartale. Powstający kosztem 1,65 ...

PGNiG obniży taryfy na gaz

Najwięksi odbiorcy błękitnego paliwa w Polsce zapłacą za nie o około 5 proc. mniej ...

Estonia dostarczy nam gaz i prąd

Estońska państwowa firma energetyczna Eesti Energia zawarła pierwsze umowy na dostawy energii na polskim ...