Czy mariaż węgla z energetyką to dobry pomysł?

Przy okazji prowadzonej reformy polskiego górnictwa, rozpoczęła się dyskusja na temat łączenia spółek energetycznych z branżą górniczą.

Fuzja sektora węglowego i energetycznego jest jednym z priorytetów resortu Skarbu Państwa mających na celu poprawę fatalnej sytuacji w branży górniczej. Ostatnie komentarze związane z przejęciami kopalń przez zakłady energetyczne dotyczą zaangażowania poznańskiego koncernu Enea w dokapitalizowanie i naprawę Katowickiego Holdingu Węglowego. W mojej ocenie to dobry kierunek. Dla elektrowni, własna kopalnia węgla to źródło stabilnych dostaw taniego surowca. Dla kopalni to gwarancja długoterminowego odbiorcy co w obecnej sytuacji, gdzie branża górnicza generuje olbrzymie straty, jest znaczącym krokiem w stronę ustabilizowania sektora.

Dobrze, ze proces restrukturyzacji KHW odbędzie się przy wiodącym udziale tak silnych spółek jak Enea i Węglokoks. Trzeci inwestor nie jest jeszcze znany, ale wierzę, że udział tych dwóch stabilnych biznesowo podmiotów, przy odpowiednim zarządzaniu oraz pilnowaniu kosztów, pozwoli wyprowadzić katowicki holding na prostą i zapewni powodzenie projektu. Oczywiście konieczna jest likwidacja pokładów, które są nierentowne i solidna zmiana organizacji pracy. Tylko w ten sposób KHW będzie mogła liczyć na zwiększenie wydajności i efekty ekonomiczne. Enea ma już dobre doświadczenia w zakresie fuzji z kopalniami. Z powodzeniem przejęła Bogdankę, dzięki czemu stała się silną grupą paliwowo-energetyczną co wpisuje się także w plany budowy systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ważne jest także, aby każdy tego typu projekt był realizowany z poszanowaniem zasad pomocy publicznej.

– Dr Filip Elżanowski, radca prawny i ekspert rynku energetycznego z Kancelarii Elżanowski Cherka & Wąsowski.

Mogą Ci się również spodobać

Dwie strategie w 9 miesięcy

Bardzo nierówny jest bilans dokonań wymienionych po wyborach zarządów państwowych spółek z branży. Odwołanie ...

Orlen inwestuje w kolejne instalacje petrochemiczne

Płocki koncern zamierza zwiększyć produkcję propylenu. Kolejna instalacja do produkcji propylenu, która ma powstać ...

Bruksela ograniczy inwestycje węglowe

W środę Komisja Europejska opublikuje tzw. pakiet zimowy z wytycznymi co do nowej organizacji ...

Everything starts with a project

Creating circular economy requires cooperation between business, administration and the society. On the one ...

Niemiecki rekord Gazpromu

Niemcy kupili rekordową ilość rosyjskiego gazu. Gazprom przedstawił dane o zyskach za 2016 rok ...

Obama chroni Arktykę przed Trumpem

Ustępujący prezydent zablokował na pięć lat prace wydobywcze w amerykańskiej Arktyce. Trump chce zwiększenia ...