Największe spółki elektroenergetyczne w kraju zwiększą swoje wydatki na rozwój sieci elektroenergetycznych. Jak wynika z najnowszych danych Urzędu Regulacji Energetyki, pula środków na inwestycje sieciowe w planach rozwoju sieci dystrybucji na lata 2023–2028 wzrosła o ponad 70 proc. w porównaniu z planami na lata 2020–2025. Nakłady zwiększyły się z 42 do 72 mld zł. Z kolei wydatki na inwestycje sieciowe operatora sieci przesyłowych Polskie Sieci Elektroenergetycznych w zatwierdzonym w grudniu 2024 r. planie rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025–2034 wzrosły o blisko 78 proc., z 36 do 64 mld zł.
Czytaj więcej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodn...
W ciągu ostatnich miesięcy spółki dystrybucyjne informują o kolejnych miliardach, które wydadzą lub pozyskały na rozwój sieci. To konsekwencja prowadzonych od 2021 r. działań prezesa URE. Karta efektywnej transformacji sieci dystrybucyjnych polskiej energetyki, podpisana przez spółki energetyczne, ma na celu zwiększenie inwestycji na rozbudowę sieci, aby sprostać takim wyzwaniom jak brak miejsca dla nowych źródeł OZE.
Główne źródło inwestycji
Spółki dystrybucyjne, jako przedsiębiorstwa prowadzące działalność o charakterze regulowanym, mają obowiązek sporządzania i przekładania prezesowi URE planów rozwoju określających kierunki rozwojowe oraz harmonogram ponoszenia nakładów inwestycyjnych oraz wycenę tych inwestycji. Tym samym finansowanie uzgodnionych przez prezesa URE planów rozwoju odbywa się poprzez stawki opłat za usługi dystrybucji energii elektrycznej spółki, które zatwierdzane są co roku przez prezesa URE w taryfie dla usług dystrybucji energii elektrycznej.
Aby ułatwić spółkom te inwestycje, zagwarantowano im stabilne finasowanie inwestycji sieciowych poprzez waloryzację wskaźnika uzasadnionego poziomu średnio ważonego kosztu kapitału (WACC) do poziomu 8,5 proc. rocznie, od 2025 r. OSD uzyskali też możliwość podwyższenia zwrotu z zaangażowanego kapitału o dodatkowy 35-proc. zwrot wysokości nakładów inwestycyjnych planowanych oraz uwzględnionych przez prezesa URE w kalkulacji taryfy na dany rok.