Stale rośnie liczba projektów gazowych, które mają po 2030 r. przejąć rolę stabilizatorów dostaw mocy po tym jak wysłużone elektrownie węglowe będą odchodzić na emeryturę. Pokazały to dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych z początku 2025 r. O warunki przyłączenia do sieci starają się nowe projekty o łącznej mocy nawet blisko 5 GW. Kilka projektów dużych elektrowni gazowych, mniej emisyjnych niż węglowe i szybciej reagujących na braki energii z OZE, już powstało, np. elektrownia Dolna Odra PGE czy obiekty Orlenu w Płocku i Włocławku.
Czytaj więcej
Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o rynku mocy, przewidującej możliwość przeprowad...
Płocki koncern odda w 2026 r. dwie elektrownie gazowe – w Grudziądzu oraz Ostrołęce. Mimo to, jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nadal istnieje ryzyko, że tej stabilnej mocy do produkcji prądu może zabraknąć do końca lat 20.
Na początku roku przyjęto nowelizację ustawy o rynku mocy (forma systemu wsparcia dla elektrowni), zgodnie z którą w sytuacji, kiedy operator stwierdzi możliwość wystąpienia takiego ryzyka, jest organizowana dogrywkowa aukcja, dotyczy ona roku dostaw 2029. Wówczas więc dany obiekt ma być gotowy, jeśli chce korzystać ze wsparcia. PSE taką przesłankę stwierdziło i zgłosiło Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Przygotowało ono rozporządzenie potrzebne do rozpisania tychże aukcji. Konsultacje społeczne dobiegły końca i jeszcze w kwietniu rozporządzenie ma zostać wydane.
Ryzyko braku mocy
Na potrzeby wyznaczenia prognozowanego zapotrzebowania na moc w aukcji dogrywkowej na rok dostaw 2029 operator przeprowadził analizę w ten sam sposób jak dla aukcji głównej na ten okres dostaw. W analizie przyjął, że ze względu na brak pokrycia kosztów stałych w ramach mechanizmu mocowego, malejący czas wykorzystania mocy i wysoki stopień wyeksploatowania bloków węglowych, wszystkie bloki nieposiadające kontraktów mocowych na rok dostaw 2029 wyłączone zostaną z eksploatacji ze względów ekonomicznych lub technicznych. Operator zaproponował zapotrzebowania na moc w aukcji na poziomie 5,2 GW. Jednak URE zaproponował mniejsze zapotrzebowanie 4 GW. Cena wejścia na rynek nowej jednostki to 488 zł/kW.