– Wpłynęło do naszego resortu wiele wniosków i pytań w tym zakresie. Prowadzimy obecnie analizy tych próśb. Określiliśmy już możliwą ścieżkę dojścia do wprowadzenia takiego systemu, Musimy jednak jeszcze skomunikować się z Ministerstwem Finansów w tej sprawie określenia potencjału finansowego tego wsparcia – powiedział wiceminister Sługocki w kuluarach konferencji Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki" na krakowskiej AGH.
Czytaj więcej
Postulują m.in. o wprowadzenie w naszym kraju istotnych zmian legislacyjnych oraz jasnej i długoterminowej strategii na rzecz rozwoju rynku biometanu.
Kiedy mogą pojawić się szczegóły dotyczące nowego programu wsparcia dla branży energochłonnej?
Wskazał, że jeśli pojawi się już określony program, to będzie potrzebna inicjatywa poselska, aby zdążyć konkretną ustawą jeszcze w tym roku. – Musimy zdążyć z implementacją systemu do końca tego roku, aby wypłacić rekompensaty za pierwsze półrocze tego roku – mówił wiceminister. Pytany o budżet programu, odpowiedział, że więcej konkretów będzie można zakomunikować po opinii Ministerstwa Finansów.
Postulaty branży energochłonnej mają być przedmiotem analiz zespołu dedykowanego temu przemysłowi przy resorcie rozwoju. Prace zespołu mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu.
Czytaj więcej
Od września 2021 r. do października 2023 r. średnia aktywność sektorów energochłonnych w Polsce spadła o 6,4 proc. - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczono, że spadek produkcji w Polsce jest najmniejszy na tle krajów regionu.