Będzie nowa pomoc dla branży energochłonnej? Rząd prowadzi analizy

Analizujemy wprowadzenie w tym roku nowego systemu wsparcia dla branży energochłonnej w efekcie wysokich cen energii i gazu w 2024 roku – powiedział Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju i technologii.

Publikacja: 14.03.2024 15:01

Będzie nowa pomoc dla branży energochłonnej?

Będzie nowa pomoc dla branży energochłonnej?

Foto: Adobe Stock

– Wpłynęło do naszego resortu wiele wniosków i pytań w tym zakresie. Prowadzimy obecnie analizy tych próśb. Określiliśmy już możliwą ścieżkę dojścia do wprowadzenia takiego systemu, Musimy jednak jeszcze skomunikować się z Ministerstwem Finansów w tej sprawie określenia potencjału finansowego tego wsparcia – powiedział wiceminister Sługocki w kuluarach konferencji Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki" na krakowskiej AGH.

Czytaj więcej

Firmy domagają się wsparcia produkcji biometanu

Kiedy mogą pojawić się szczegóły dotyczące nowego programu wsparcia dla branży energochłonnej?

Wskazał, że jeśli pojawi się już określony program, to będzie potrzebna inicjatywa poselska, aby zdążyć konkretną ustawą jeszcze w tym roku. – Musimy zdążyć z implementacją systemu do końca tego roku, aby wypłacić rekompensaty za pierwsze półrocze tego roku – mówił wiceminister. Pytany o budżet programu, odpowiedział, że więcej konkretów będzie można zakomunikować po opinii Ministerstwa Finansów.

Postulaty branży energochłonnej mają być przedmiotem analiz zespołu dedykowanego temu przemysłowi przy resorcie rozwoju. Prace zespołu mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu. 

Czytaj więcej

Spada aktywność branży energochłonnej w naszej części Europy. W Polsce spadki najmniejsze na tle regionu

Jaki jest budżet programu pomocy dla przemysłu energochłonnego?

Program „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.

Ostatni nabór do programu ruszył 1 lutego br. To był drugi nabór z programu przewidzianego na 2023 r. Jego budżet to 3,3 mld złotych. Podsumowania tego programu za 2023 r. więc jeszcze nie ma.

Jeśli przyjrzymy się budżetowi tego programu na rok 2022, wyniósł on ostatecznie 5,08 mld zł, łączna wartość 234 złożonych wniosków, które wpłynęły do operatora programu – Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyniosła 3,84 mld zł, a po weryfikacji do firm trafiło tylko 2,4 mld zł. Wypłata środków nastąpiła ostatecznie dopiero w marcu 2023 r.

Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR
Energetyka Zawodowa
Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie
Energetyka Zawodowa
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny
Energetyka Zawodowa
Dyrektywa budynkowa nie umożliwi eksmisji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani