Przede wszystkim utylizacja odpadów
W Polsce nadal produkujemy za dużo odpadów, a wysypiska śmieci takiej formie jaką znamy, wkrótce będą musiały przejść do historii. Ze względu na kaloryczność powyżej 6 MJ/kg część odpadów już teraz wymaga termicznego przekształcenia w Instalacjach Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). W naszym kraju jest dzisiaj dziewięć czynnych spalarni odpadów komunalnych. Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kolejnych latach może być ich więcej. Instalacja budowane jednak przez podmioty komunalne nie są przede wszystkim nastawione na produkowanie energii i ciepła, a zagospodarowanie nadmiaru odpadów, ale jak się okazuje mogą to robić z zyskiem dla mieszkańców. Spalarnie budowane przez firmy prywatne są już jednak nastawione przede wszystkim na produkcje ciepła i energii.
Czytaj więcej
Ceny ciepła mogłyby być niższe od obecnych, gdyby spalarnie śmieci powstawały na szerszą skalę. To rozwiązanie o punktowym zastosowaniu, a unijne prawo zwiększa ryzyko dla spalarni.
Odpady nie mogą być jednak spalane w dowolnej instalacji ze względu na wymogi środowiskowe. „Spalanie odpadów czy też paliwa powstałego z odpadów nie zwalnia instalacji z obowiązku spełniania standardów emisyjnych takich jak dla urządzeń spalania lub współspalania odpadów oraz dodatkowych wymogów spalania zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów oraz sposobów postępowania z odpadami powstałymi w wyniku tego procesu. Ponadto instalacje spalające paliwo z odpadów objęte są systemem EU ETS, chyba że nominalna moc cieplna całej instalacji nie przekroczy 20 MW” – podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Podstawowym celem budowy spalarni jest zagospodarowanie odpadów. Jak podkreśla resort, brak wystarczających mocy ITPOK jest jedną z przyczyn wzrostu opłat mieszkańców za gospodarowanie odpadami. Energetyczne wykorzystanie wysokokalorycznej frakcji odpadów komunalnych może być jednak jednym ze sposobów zahamowania wzrostu kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych, co jest też zgodne z hierarchią postępowania z odpadami. „Rozwiązaniem może być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów w układach kogeneracyjnych lub instalacji wielopaliwowych spalających wysokokaloryczną frakcję odpadów komunalnych lub instalacji spalających paliwo wytworzone z odpadów komunalnych.” – wyjaśnia resort.
Sektor ciepłownictwa, poprzez budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów w układach kogeneracyjnych lub instalacjach wielopaliwowych, przy zachowaniu hierarchii sposobów postępowania z odpadami, może kontrybuować do rozwiązania problemu zagospodarowania wysokokalorycznej frakcji odpadów komunalnych.