Aktualizacja: 14.11.2024 21:12 Publikacja: 27.02.2023 03:00
Krakowska spalarnia planuje w czerwcu 2023 r. oddanie do użytku instalacji odzysku energii ze spalin, co umożliwi większą produkcję, nie zwiększając ilości spalanych odpadów
Foto: mat. pras.
Ostatnie podwyżki taryf za ciepło niekiedy sięgały od 100 do blisko 300 proc. Zostały one zniwelowane nowelizacją ustawy o mrożeniu cen ciepła. Obowiązuje ona do końca 2023 r., a koszty będą nadal rosnąć. Zarazem w ostatnich latach powstało kilka spalarni odpadów, które produkują ciepło i energię. Podwyżki taryf nie ominęły spalarni, ale wyniosły tylko kilkanaście procent. Czy ciepło ze spalarni obniży ceny dla mieszkańców?
Polski sektor ciepłowniczy będzie potrzebował od 300 do 466 mld zł na transformację energetyczną i odejście od paliw kopalnych. Bez tych nakładów nie uda się zdaniem Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC) spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji Fit for 55.
Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, dostawca usług informatycznych, rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów informatycznych zlokalizowanych w Poznaniu.
Na Litwie trwa demontaż całej elektrociepłowni (CHP) w celu przetransportowania jej najważniejszych części na Ukrainę. Tam zostaną ponownie użyte do produkcji prądu i ciepła. Zwróciła na to uwagę Ursula von der Leyen.
Czy tak popularne w Polsce pompy ciepła zostaną zastąpione zupełnie nową technologią? Pracownicy Uniwersytetu Saary chcą stworzyć alternatywny system chłodzenia i ogrzewania budynków jednorodzinnych. Nowy projekt będzie wykorzystywać zjawisko tzw. elastokaloryczności.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Upały coraz mniej dokuczają polskiej energetyce. Dotychczas wysoka temperatura była wrogiem bloków węglowych, które są chłodzone wodą z rzek. Jednak coraz więcej elektrowni ma już zamknięte układy chłodzenia. Teraz latem problemem jest duża zmienność produkcji energii w ciągu dnia.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Orlen „praktycznie” osiągnął porozumienie z Synthosem odnośnie do współpracy przy budowie modułowych reaktorów jądrowych SMR w ramach spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), poinformował prezes Ireneusz Fąfara.
Energa po roku zmienia zdanie i będzie jednak dochodziła roszczeń dotyczących podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Wcześniej takie wnioski do prokuratury złożyła Enea, partner Energi przy tym projekcie.
Wysokie ceny energii, wynikające z państwowego monopolu jej produkcji z węgla z nierentownych kopalń, plus monopol przesyłu – oto jedna z przyczyn spadku konkurencyjności naszego przemysłu.
Branża OZE docenia liberalizację ustawy wiatrakowej, ale krytykuje nadmiar biurokratycznych obowiązków przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały z amerykańską instytucją finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation list intencyjny w sprawie wsparcia projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej równowartością ponad 4 mld zł. W grę wchodzi łącznie nawet 74 mld z.
Polsce grożą duże problemy z dostawą mocy do produkcji energii elektrycznej już w 2026 r. Bez jakichkolwiek działań na początku lat 30. może nam brakować blisko 9,5 GW mocy w stabilnych elektrowniach – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Przy drogiej energii osłabiamy szanse rozwojowe, ale w przypadku jej braku będziemy mieli do czynienia z buntem biznesu i zwykłych konsumentów. Buntem, który – niezależnie od jej winy – może się skończyć wywiezieniem klasy politycznej „na taczkach”.
Administracja prezydenta Joe Bidena przedstawia plany potrojenia przez USA mocy w elektrowniach jądrowych do 2050 r. Prezydent elekt, Donald Trump - jak donosi Bloomberg - będzie kontynuował te plany, mimo, że wcześniej wypowiadał się krytycznie o kosztach budowy nowych elektrowni jądrowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas