Scenariusze dla polskiego ciepła

Publikacja: 09.06.2020 20:19

Scenariusze dla polskiego ciepła

Foto: Bloomberg

W tym roku czeski koncern CEZ rozpocznie proces sprzedaży elektrociepłowni w Polsce. Eksperci IEEFA wskazali alternatywną opcję.

Instytut Gospodarki Energetycznej i Analiz Finansowych (IEEFA) przedstawił scenariusze dla dwóch elektrociepłowni węglowych, należących do czeskiego koncernu CEZ, zlokalizowanych w pobliżu Krakowa i Katowic. Analitycy porównali, co byłoby bardziej opłacalne dla spółki – sprzedaż aktywów czy zmiana paliwa na gaz, biomasę lub tzw. ciepło odpadowe, odzyskane z lokalnych oczyszczalni ścieków i hut stali. Okazuje się, że sprzedaż ciepłowni nie musi być najkorzystniejszym rozwiązaniem. „Nasza analiza sugeruje, że istnieje lepsza opcja: zainwestować w ciepło odpadowe, co pozwoliłoby spółce zmniejszyć zużycie węgla, emisje CO2 i ryzyko regulacyjne, jednocześnie zwiększając marże” – czytamy w raporcie.
""

energia.rp.pl

Zaskakujące wnioski dotyczą opcji wykorzystania biomasy. Z raportu wynika, że ten scenariusz należy odrzucić już na starcie, chociaż elektrociepłownie opalane w ten sposób otrzymują największe dofinansowania, a spalanie biomasy nie jest obciążone dodatkowymi kosztami emisji CO2. Mimo to zwroty z inwestycji w biomasę ledwo przekraczały zakładany koszt kapitału.
Spółce jeszcze przez pięć lat będzie opłacało się eksploatować starzejące się elektrociepłownie opalane węglem. Jednak kosztem dodatkowych 10 mln ton CO2, wyemitowanych łącznie przez dwie analizowane siłownie oraz znaczne lokalne zanieczyszczenia powietrza.
""

Elektrociepłownia Zabrze – opalana RDF-em. Fot./materiały prasowe

energia.rp.pl

Spalanie węgla przynosi natomiast o wiele gorsze wyniki finansowe przy szybszym wzroście kosztów emisji CO2 oraz po 2025 r., kiedy w Polsce zakończą się niektóre dopłaty dla sektora. Wykorzystanie gazu także może być opłacalne, ale to zależy częściowo od uzyskanego wsparcia i opłat wynikających z rynku mocy.
Raport wskazuje jednocześnie, że ciepło przechwycone z lokalnych zakładów przemysłowych w południowej Polsce może konkurować z elektrowniami wykorzystującymi paliwa kopalne jako opłacalna metoda ogrzewania domów w ramach lokalnych sieci grzewczych, która może poprawić jakość powietrza i przynieść atrakcyjne zyski finansowe inwestorom. Eksperci apelują o program zachęt dla tej technologii.
– Nasza końcowa rekomendacja dla krajowych i lokalnych polskich liderów jest taka, aby z większą odwagą podeszli do trwającej transformacji energetycznej – kwituje analityk IEEFA Arjun Flora.
Pozostało 100% artykułu
Ciepło
Nowy podatek od ogrzewania może za kilka lat wzrosnąć czterokrotnie
Ciepło
Geotermia nadzieją na dekarbonizację. Walka z kryzysem energetycznym
Ciepło
Były zarząd Tauronu nie otrzymał absolutorium za 2023 r.
Ciepło
Pompy ciepła pod lupą UOKiK. Miażdżące wyniki kontroli
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Ciepło
Ciepłownie chciałyby uciec przed podwyżką w dekarbonizację