Aktualizacja: 08.12.2023 03:48 Publikacja: 09.06.2020 20:19
Foto: Bloomberg
energia.rp.pl
Elektrociepłownia Zabrze – opalana RDF-em. Fot./materiały prasowe
energia.rp.pl
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
To na szczeblu politycznym zapadną decyzje o docelowym kształcie zmian. Bez względu na formę ważne, aby ta reforma się dokonała. Bez niej nie przeprowadzimy transformacji energetycznej – mówi nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Z początkiem roku może pogłębić rozjazd cenowy w dostawach ciepła dla wielu gospodarstw domowych. Mrożenie podwyżek cen do 40 proc. dobiegnie końca wraz z końcem roku i dla wielu miast oznaczać to może podwyżki od 50 do nawet 100 proc. Branża ciepłownicza apeluje o tymczasowe wydłużenie tego mechanizmu z korektą, która pozwoli ciepłowniom nie dopłacać do tego mechanizmu.
Choć ceny surowca dla odbiorców indywidualnych znacząco spadły, to te płacone przez producentów energii elektrycznej wciąż biją rekordy.
Trwa dyskusja o cenach prądu i gazu. Tymczasem wzrosły też koszty prowadzenia działalności ciepłowniczej.
Dostawa ciepła realizowana jest już do ponad 90 proc. budynków podłączonych do sieci energetycznej jednej z największych w Polsce spółek ciepłowniczych – Tauron Ciepło. Spółka zapowiada, że problemów z zapasami węgla nie będzie.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Z początkiem roku może pogłębić rozjazd cenowy w dostawach ciepła dla wielu gospodarstw domowych. Mrożenie podwyżek cen do 40 proc. dobiegnie końca wraz z końcem roku i dla wielu miast oznaczać to może podwyżki od 50 do nawet 100 proc. Branża ciepłownicza apeluje o tymczasowe wydłużenie tego mechanizmu z korektą, która pozwoli ciepłowniom nie dopłacać do tego mechanizmu.
Trwa dyskusja o cenach prądu i gazu. Tymczasem wzrosły też koszty prowadzenia działalności ciepłowniczej.
W wielu mieszkaniach kaloryfery są gorące, a tam gdzie nie grzeją administracja czy wspólnota powinna zwrócić się do firmy dostarczającej ciepło.
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Rusza wsparcie z programu „Ciepłe Mieszkanie”.
Ceny ciepła systemowego są znane, ale tylko do końca roku. Nie wiadomo, ile zapłacimy od stycznia, ponieważ rząd wciąż nie podjął decyzji, czy nadal mrozić ceny. Bartłomiej Sawicki
Obecna stabilizacja na rynku ciepła systemowego jest pozorna i z pewnością nie jest trwała. - Jedyną szansą na tańsze ciepło w dłuższej perspektywie jest wdrożenie działań, których efektem będzie gruntowna transformacja sektora - apeluje prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak. Wciąż nie jest jasne ile będziemy płacić za ciepło systemowe od przyszłego roku.
Szykuje się duża awantura o ceny ciepła systemowego na najbliższy okres zimowy. Rząd chce zmienić sposób obliczania taryf. Stracić mogą działające na granicy opłacalności ciepłownie, a zyskać odbiorcy ciepła.
Podejrzenia o manipulowanie kursem, ani postępowanie sprawdzające prowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego nie ostudziły zapędów na akcje tej spółki. Wartość akcji ponownie od rana rośnie o ponad 20 proc. Sama spółka także zapowiada kroki prawne.
Arsenal znów prowadzi w Premier League. Drużyna z Londynu po 20 latach może wreszcie wrócić na angielski tron.
Złe zarządzanie finansowe to najpoważniejsza choroba ochrony zdrowia w naszym kraju. Ale jest sposób na wyjście z tej choroby.
Bon dla nauczycieli na zakup laptopa podbił sprzedaż sklepów iDream, oferujące sprzęt amerykańskiego dostawcy.
W 2022 r. przeciętna roczna pensja menedżera urosła w tempie inflacji. Dwukrotnie wyższa była dynamika przychodów i zysków firm.
Świat sportu podobno coraz głośniej domaga się dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do igrzysk w Paryżu, decyzja więc wydaje się kwestią czasu.
Duże korporacje cały czas chcą wchodzić do Polski i poszukują biur w najlepszych lokalizacjach Warszawy. Z kolei fundusze inwestycyjne wrócą do kupowania budynków po spadku stóp w strefie euro – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzajacy Ghelamco Poland.
Ten rok znów może być w branży maklerskiej rekordowy, jeśli chodzi o nowe IKE. Nowe możliwości, za sprawą BM PKO BP, otworzyły się także przed IKZE.
Ponad 40 proc. Białorusinów uważa, że krajem powinien rządzić Aleksander Łukaszenko. Spora część społeczeństwa wierzy propagandzie i w to, że Polska stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ich państwa.
Spodziewamy się, że w ciągu trzech, czterech kwartałów zaczniemy się rozglądać ponownie za różnego rodzaju inwestycjami w Polsce, w tym gotowymi mieszkaniami – mówi Paweł Romańczuk, szef Heimstaden Poland.
Niepełnosprawni oraz rodzina, która ich utrzymuje, mogą odliczyć od dochodu wydatki na rehabilitację i ułatwianie życia. Dzięki temu zapłacą mniej fiskusowi.
W erze drogiego pieniądza i niechęci deweloperów do „hurtowników” tylko nieliczni inwestorzy PRS kontynuują wzrost.
Perspektywy dalszego rozwoju branży cały czas są dobre, czemu sprzyjają m.in. nowe regulacje oraz rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa.
Mały atom ma zapewnić tańszy prąd. Korzyści te podkreśla w rozmowie z nami kontrolujący Synthos Michał Sołowow. Jego projekt uzyskał tzw. decyzję zasadniczą, mimo że uwagi do SMR miała ABW.
Aż 63 proc. z nas przyznaje, że kupuje więcej jedzenia, niż jest to potrzebne na trzy dni świąt. To może się jednak zmienić.
Choć ministerstwo zachęca do szczepień, lekarze i aptekarze nie mogą zamówić preparatu. A pacjent zapisać się na szczepienie.
Za trzy dni w Sejmie Mateusz Morawiecki ma zarysować polityczny katalog różnic między PiS a nową koalicją. Ale Donald Tusk ma własny plan.
Eksperci uważają, że ograniczanie podstawy wymiaru składki trzeba uregulować w ustawie.
Prawie 53-letni mężczyzna, z wykształcenia ekonomista, finansista albo prawnik – to obraz statystycznego członka władz największych spółek tworzących indeks WIG20.
Państwowe fabryki broni skupione w PGZ zarobią w tym roku niemal 1,8 mld zł na eksporcie uzbrojenia. To rekord.
Ostatnie dni rządu PiS przyniosły wzmożenie prac wiceministra rolnictwa nad nazwami artykułów spożywczych.
Dziś od Europy próbuje nas odcinać potężna formacja polityczna, która rządziła w Polsce przez ostatnie osiem lat i pozostaje główną partią polityczną w naszym kraju. Przez to nowy rząd może sam sobie narzucić ograniczenia w stosunkach z UE.
Polskie firmy z tego sektora w poszukiwaniu zamożnych klientów zaczynają coraz śmielej wychodzić na inne rynki w naszym regionie.
W nowej polskiej rzeczywistości, po sformowaniu nowego rządu, należałoby oczekiwać wymyślenia na nowo formuły Polskiego Funduszu Rozwoju.
Dlaczego szef policji formalnie odchodzi na zaledwie tydzień przed zmianą rządu? Bo nowy minister spraw wewnętrznych mógłby go zablokować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas