Olsztyn odchodzi od węgla. Ciepło i prąd zapewnią odpady

W Olsztynie ruszyła spalarnia odpadów produkująca ciepło i energię dla miasta. Oddana do użytku instalacja powstała w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Miasta dotychczas rzadko z niej korzystały.

Publikacja: 16.01.2025 12:31

Olsztyn odchodzi od węgla. Ciepło i prąd zapewnią odpady

Foto: Adobe Stock

W środę 15 stycznia br. generalny wykonawca Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów (ITPO), firma Doosan, przekazała teren instalacji konsorcjum francusko-hiszpańskiemu „Dobra Energia dla Olsztyna”. Jednym z inwestorów jest francuski Fundusz Meridiam.

Firma jako partner prywatny będzie odpowiedzialna za eksploatację instalacji przez 25 lat. Spalarnia w Olsztynie powstała bowiem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Inwestycja, którą oddano do użytku w połowie stycznia w stolicy Warmii, powstawała przez wiele lat i kosztowała prawie miliard złotych.

Odpady zamiast węgla

Spalarnia w stolicy Warmii może przerobić 15 ton śmieci na godzinę. Taka ilość docelowo zagwarantuje 30 megawatów ciepła i 10 megawatów energii elektrycznej na godzinę. Docelowo instalacja przerobi 100 tys. ton śmieci rocznie. Zakład zastąpi dotychczasową elektrociepłownię węglową. 

Całkowita wartość projektu to 935 mln zł, dofinansowanie z europejskiego Funduszu Spójności wyniosło 233 mln zł.

- ITPO, zgodnie z założeniami przyjętymi i opracowanymi przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, rozwiązuje wyzwania związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. Ich wykorzystywanie do odzysku ciepła i energii elektrycznej to kluczowy element strategii bezpieczeństwa energetycznego miasta – mówi Konrad Nowak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Olsztyn.

Instalacja, która korzystać będzie z odpadów z Olsztyna i okolicznych miejscowości, pokryje 35 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło.

Nowa formuła budowy spalarni

Miasto zdecydowało się na PPP, bo to ułatwiło pozyskanie finansowania. - Kluczową zaletą formuły PPP w obszarze gospodarowania odpadami jest to, że każda ze stron zyskuje ekonomicznie, przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych – mówi mec. Małgorzata Banasik, która wraz z zespołem ekspertów, jest zaangażowana w projekt olsztyńskiej spalarni.

Jedynym paliwem w kotle będą śmieci RDF, czyli takie, które mają dużą kaloryczność. Dotychczas miasto musiało je sprzedawać.

Węgiel
Bogdanka liczy, że kopalnie na Śląsku zamkną się szybciej? Spółka wyjaśnia
Węgiel
Czarne wizje dla „czarnego złota” w Polsce
Węgiel
Rząd dosypie do górniczych odejść. Wcześniejszego zamykania kopalń nie będzie
Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja