W środę 15 stycznia br. generalny wykonawca Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów (ITPO), firma Doosan, przekazała teren instalacji konsorcjum francusko-hiszpańskiemu „Dobra Energia dla Olsztyna”. Jednym z inwestorów jest francuski Fundusz Meridiam.
Firma jako partner prywatny będzie odpowiedzialna za eksploatację instalacji przez 25 lat. Spalarnia w Olsztynie powstała bowiem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Inwestycja, którą oddano do użytku w połowie stycznia w stolicy Warmii, powstawała przez wiele lat i kosztowała prawie miliard złotych.
Odpady zamiast węgla
Spalarnia w stolicy Warmii może przerobić 15 ton śmieci na godzinę. Taka ilość docelowo zagwarantuje 30 megawatów ciepła i 10 megawatów energii elektrycznej na godzinę. Docelowo instalacja przerobi 100 tys. ton śmieci rocznie. Zakład zastąpi dotychczasową elektrociepłownię węglową.
Całkowita wartość projektu to 935 mln zł, dofinansowanie z europejskiego Funduszu Spójności wyniosło 233 mln zł.
- ITPO, zgodnie z założeniami przyjętymi i opracowanymi przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, rozwiązuje wyzwania związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. Ich wykorzystywanie do odzysku ciepła i energii elektrycznej to kluczowy element strategii bezpieczeństwa energetycznego miasta – mówi Konrad Nowak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Olsztyn.