Spółki zapowiadają spokojny sezon grzewczy

Sezon zaczął się na dobre. O zapasy węgla i gazu można być spokojnym. Ceny ciepła nie będą też różnić się od tych z poprzedniego sezonu.

Publikacja: 17.10.2024 05:23

Sezon grzewczy zaczął się na dobre

Sezon grzewczy zaczął się na dobre

Foto: Adobe Stock

W przeciwieństwie do rynku energii elektrycznej, na rynku ciepła panuje względny spokój. Podobnie jest z zapasami węgla i gazu – i to pomimo nieco wcześniej niż w ostatnich latach rozpoczynającego się sezonu grzewczego.

Niepewna przyszłość cen ciepła

Spółki co najmniej do połowy 2025 r. mają pewność co do wysokości stawek opłat za ciepło systemowe dostarczane do naszych mieszkań. Referencyjne ceny ciepła (różniące się w zależności do źródła wytwarzania) ustalane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki są na tym samym poziomie co poprzednie stawki z marca. Średnie ceny sprzedaży ciepła dla jednostek wytwórczych niebędących jednostkami kogeneracji wynoszą dla węgla 119,4 zł/GJ, a dla gazu 174 zł. Tyle płaciliśmy też w latach poprzednich.

Czytaj więcej

Sezon grzewczy coraz bliżej. Jak zmieniają się ceny węgla? PGG zaskakuje promocją

– Nie planujemy podwyżek cen z początkiem sezonu jesienno-zimowego w żadnej z naszych lokalizacji, chyba że zaistnieją niezależne od nas, nieprzewidziane okoliczności – wyjaśnia nam Grupa Fortum.

Dla spółek ciepłowniczych skupionych w Izbie Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie istotne jest, że do połowy 2025 r. obowiązuje system ochrony gospodarstw domowych przed drastycznymi podwyżkami. Nadal istnieją zapisy o cenach maksymalnych, a tzw. mechanizm cen wyrównawczych chroni konsumentów. Niewiadomą jest następny sezon grzewczy: 2025/2026. W budżecie trwa obecnie szukanie pieniędzy na dalsze mrożenie cen energii i ciepła w 2025 r.

Jak mówi minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, w przypadku cen prądu, ale i ciepła, należy wrócić do rozwiązań systemowych dla najuboższych, tych przed kryzysem energetycznym, przy jednocześnie znacznie wyższej kwocie niż to świadczenie było wówczas wypłacane. – Docelowo taki system miałby zacząć działać od 2026 r. i miałby on charakter socjalny – zapowiada szefowa resortu.

Jak będą kształtować się w dalszej perspektywie ceny ciepła? – Taryfy na ciepło są ustalane na określony okres i nie zmieniają się automatycznie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Na tym etapie nie możemy przewidzieć przyszłych zmian cen, gdyż zależą one od wielu zmiennych i podlegają zatwierdzeniu przez URE – informuje nas Veolia, która działa w 75 miastach w Polsce.

Czytaj więcej

Wielomiliardowa dziura w systemie mrożenia cen energii. Jak zabolą podwyżki?

Zapasów wystarczy na cały sezon

Zapasów węgla, zarówno przy elektrowniach, jak i samych kopalniach, jest pod dostatkiem. Jak wynika z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska sprzed dwóch miesięcy (ostatnich dostępnych) przy elektrowniach zgromadzono ok. 4,5 mln ton, a przy ciepłowniach 5,2 mln ton. Poziom zapasów w polskich magazynach gazu wynosi niecałe 98 proc.

Poziom raportowany przez instytucje państwowe potwierdzają też spółki. Elektrociepłownia Białystok zgromadziła duże zapasy paliwa, które obecnie wynoszą niemal 90 proc. potencjału magazynowania. Spółka zabezpieczyła również dostawy biomasy do kogeneracyjnej jednostki biomasowej – informuje nas dla przykładu właściciel obiektu Enea Ciepło.

– Aktualny stan zapasów węgla w elektrociepłowniach i ciepłowniach oraz zawarte kontrakty zabezpieczają ciągłość dostaw ciepła przez cały sezon grzewczy 2024/2025. Już teraz ponad 90 proc. odbiorców korzysta z ogrzewania sieciowego – przekonuje Tauron Ciepło.

Wreszcie PGE Energia Ciepła informuje, że we wrześniu zakończyły się praktycznie wszystkie kampanie remontowe oraz przeglądy infrastruktury ciepłowniczej. Zapasy surowca mają być w pełni zapewnione. Sama spółka ciepłownicza liczy na rychłą inaugurację ważnego bloku gazowego w podwrocławskiej elektrociepłowni Czechnica.

W przeciwieństwie do rynku energii elektrycznej, na rynku ciepła panuje względny spokój. Podobnie jest z zapasami węgla i gazu – i to pomimo nieco wcześniej niż w ostatnich latach rozpoczynającego się sezonu grzewczego.

Niepewna przyszłość cen ciepła

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ceny Energii
Rząd szuka pieniędzy na mrożenie cen energii. Brakuje kilku miliardów
Ceny Energii
Zielony prąd dla gospodarstw domowych. Kolejna firma wprowadza do oferty OZE
Ceny Energii
Rząd nie ma pieniędzy na dalsze mrożenie cen prądu. Będzie tylko na osłony?
Ceny Energii
Energa wysyła faktury korygujące i przeprasza klientów
Ceny Energii
Tańszy prąd dla powodzian. Tauron obniża ceny