Bon energetyczny zastąpi mrożenie cen energii? Jest propozycja

Mechanizmy mrożenia cen energii zostały zaplanowane do końca 2023 r. i jeśli zostaną wygaszone, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć w styczniu – wedle szacunków Forum Energii – nawet o 68 proc. Eksperci proponują m.in. bon energetyczny i zwiększenie inwestycji w przydomowe źródła OZE.

Publikacja: 03.11.2023 09:00

Bon energetyczny zastąpi mrożenie cen energii? Jest propozycja

Foto: Adobe Stock

Przedłużanie procesu powołania nowego rządu nie pozostawia przestrzeni do podjęcia decyzji co do mrożenia cen energii na 2024 r. Bez działań grożą nam duże podwyżki, do których jednak powinniśmy się przyzwyczajać stopniowo. Eksperci ośrodka analitycznego Forum Energii proponują pakiet rozwiązań jak bon energetyczny, wsparcie taryf dystrybucyjnych, dodatkowe pieniądze na poprawę efektywności energetycznej budynków oraz specjalną taryfę na ogrzewanie budynków energią elektryczną. "Działania mogą być sfinansowane z pieniędzy Krajowego Planu Odbudowy oraz z przychodów budżetu państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2” – czytamy w propozycjach schładzania cen prądu na 2024 r.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Ceny Energii
Orlen szacuje wzrost cen energii elektrycznej w kolejnych latach
Ceny Energii
Ceny prądu i gazu mocno spadły. Ale w portfelach tego nie odczujemy
Ceny Energii
Rząd powoli kończy z mrożeniem cen prądu. Rynkowe ceny zapłaci biznes
Ceny Energii
Są nowe taryfy dystrybucyjne. Gospodarstwa domowe nie zapłacą jednak więcej
Ceny Energii
Norwegowie mają dość. Chcą odciąć się od wysokich cen prądu w Europie