Jak podkreślił przedstawiciel firmy, nie ma ostatecznej wartości tego projektu. - Można sobie wyobrazić, że będzie to pewnie ok. 150 mld ( zł - red.). - powiedział Chadam. Dotychczas mowa była w przypadku projektu amerykańskiego realizowanego na Pomorzu, że koszt tej inwestycji wyniesie 100 mld zł.
Czytaj więcej
Tomasz Nowacki, były dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska został prezesem PGE PAK, spółki mającej zarządzać projektem realizacji projektu jądrowego. Partnerami są PGE i ZE PAK, a partnerem technologicznym ma zostać koreański KHNP - wynika z nieoficjalnych informacji. PGE nie podjęło jeszcze ostatecznych decyzji ws. tej inwestycji.
- Jesteśmy na etapie przygotowania finansowania (...), szczególnie ten komponent dłużny w tej chwili będzie ustalany, jesteśmy po rozmowach z konsorcjami tzw. doradców finansowych, którzy pomogą nam na rynkach globalnych szukać pieniędzy. Liczymy oczywiście na udział Exima, który wspiera wszystkie amerykańskie projekty eksportowe — dodał. Podkreślił,, że w sprawie zaangażowania banku Exim są pewne ustalenia, ale nie są one jeszcze ostateczne.
Projekt atomowy jest opóźniony
Przyznał, że projekt będzie opóźniony. - Wszystkie projekty jądrowe, które są finansowane na świecie, wymagają zaangażowania państwa i gwarancji Skarbu Państwa. (...) Na pewno się spóźnimy, ponieważ do tej pory wszyscy na świecie się spóźnili, nie udało się też żadnego projektu zrobić w oparciu o założony budżet" - powiedział Chadam. Nadal oficjalnie datą oddania do użytku elektrowni jądrowej jest rok 2033, choć już teraz wiadomo — uwzględniając harmonogram prac — będzie to najwcześniej 2035 r.
Czytaj więcej
Przywódcy europejskich krajów wspierających rozwój energetyki jądrowej wezwali na szczycie atomowym w Brukseli do ożywienia energetyki jądrowej, dążąc do odbudowy europejskiego przemysłu. Polska podpisała się pod tą deklaracją.