Oto nowy gracz na rynku atomowym Europy

Koncernom atomowym z Francji, Korei Płd. USA i Rosji wyrósł nowy konkurent. Spółka z Półwyspu Arabskiego prowadzi rozmowy z krajami europejskimi, w tym z Wielką Brytanią, na temat inwestycji w infrastrukturę energii jądrowej w Europie.

Publikacja: 30.03.2024 11:17

Elektrownia jądrowa Barakah

Elektrownia jądrowa Barakah

Foto: materiały prasowe

„W ramach kontaktów Zjednoczone Emiraty Arabskie omawiają pomysł, aby państwowa spółka Emirates Nuclear Energy Company (ENEC) stała się mniejszościowym inwestorem w europejskie aktywa związane z energetyką jądrową” – dowiedziała się agencja Reuters.

Rozmówcy agencji informują, że arabska firma negocjuje inwestycje nie tylko na terenie Unii, ale także w Wielkiej Brytanii. Ponadto dyskutowano o możliwości zostania przez ENEC partnerem w rozwoju nowej infrastruktury energetyki jądrowej w kilku krajach europejskich.

Arabskie ambicje nuklearne

ENEC ma ambicje stać się międzynarodową firmą energetyczną posiadającą mniejszościowe udziały w strukturze energetyki jądrowej innych krajów, bez zarządzania nimi i ich obsługi.

„Zgodnie ze swoją strategią wzrostu pozycji międzynarodowej i inwestycji, ENEC współpracuje z różnymi partnerami. Chcemy zbadać możliwości współpracy zarówno w zakresie nowych cywilnych technologii nuklearnych, jak i innych technologii czystej energii, takich jak wodór” – stwierdziła ENEC w oświadczeniu przesłanym na prośbę Reutera.

Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) została założona w grudniu 2009 roku. Firma jest właścicielem pierwszej elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - ENEC działa również jako ramię inwestycyjne rządu Abu Zabi, dokonując zarówno krajowych, jak i międzynarodowych inwestycji w sektorze nuklearnym.

23 marca ENEC ogłosiła, że podłączyła do sieci czwarty blok energetyczny elektrowni. „Połączenie bloku 4 z siecią przesyłową Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyspiesza drogę kraju do celu jakim jest zero emisyjność do 2050 r.Cztery jednostki operacyjne Barakah wkrótce zapewnią do 25 proc. zapotrzebowania ZEA na prąd, wspierając dekarbonizację sektora energetycznego ZEA. Siłownia Barakah zbliża się do kamienia milowego, jakim jest wytwarzanie 40 terawatogodzin (TWh) czystej energii elektrycznej rocznie — podaje arabski koncern na swojej stronie.

Atom
Atom bez rewolucji i bez wskazania inwestora dla kolejnej elektrowni
Atom
Orlen nadal bez finalnego porozumienia z Sołowowem o małym atomie
Atom
Są założenia aktualizacji programu jądrowego. Za rok wybór partnera drugiego atomu
Atom
Zmiana warty w spółce odpowiedzialnej za budowę atomu. Prezes odchodzi
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Atom
Atomowe plany inwestora i inspektora jądrowego. Kiedy wniosek o pozwolenie na budowę?
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń