Przy okazji Rady Europejskiej zorganizowano Szczyt Atomowy z udziałem nie tylko krajów UE, ale także krajów spoza UE i spoza Europy. Energia jądrowa wypadła z łask w Europie ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa po awarii jądrowej w Fukushimie w Japonii w 2011 r., co skłoniło m.in. Niemcy do natychmiastowego zamknięcia sześciu elektrowni jądrowych i stopniowego wycofywania pozostałych reaktorów. Ostatnie trzy zostały zamknięte w kwietniu 2023 r.
Wojna na Ukrainie i trudności z realizacją celów klimatycznych powoli zmieniają ten trend na korzyść energetyki jądrowej. – Bez wsparcia energetyki jądrowej nie mamy szans na terminowe osiągnięcie naszych celów klimatycznych – powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol przed rozpoczęciem szczytu w sprawie energii jądrowej w Brukseli.
Rozmowy o atomie w Brukseli. Dwa obozy
Pozytywnym okiem na energetyką jądrową spogląda także Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Podczas szczytu atomowego przypomniała, że po światowym kryzysie energetycznym spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę, wiele krajów rzuca świeże spojrzenie na potencjalną rolę, jaką może odegrać energia jądrowa. – Dlaczego? Aby pomóc w osiągnięciu naszych celów klimatycznych: – Nie zapominajmy, że energia jądrowa na świecie jest drugim co do wielkości źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej po elektrowniach wodnych. Aby chronić nasze bezpieczeństwo energetyczne, kraje starają się zmniejszyć swoją zależność od importowanych paliw kopalnych. Aby zapewnić ich konkurencyjność, energia jądrowa może stanowić niezawodną kotwicę cen energii elektrycznej – powiedziała przewodnicząca KE.
Czytaj więcej
Coraz więcej firm z sektora energetycznego wierzy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej na świecie opóźni się o co najmniej dekadę, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Pomimo rosnącego zaniepokojenia kosztami transformacji, większość spółek z branży utrzymuje lub zwiększa poziom zielonych inwestycji.
Kraje UE pozostają jednak podzielone co do tego, czy promować energię jądrową, przy czym istnieją dwa obozy – jeden pod przewodnictwem Francji, która uważa, że rozwój energetyki jądrowej ma kluczowe znaczenie, oraz drugi obejmujący kraje przeciwne elektrowniom jądrową, a więc Austrię i Niemcy, które chcą, aby w dalszym ciągu koncentrowano się na źródłach odnawialnych, takich jak wiatr i słońce.