Premier Donald Tusk: Mały atom Orlenu i Synthosu ze szkodą dla państwa

Spółka odpowiadająca za powstanie małych rektorów jądrowych (Orlen Synthos Green Energy – red.) została skonstruowana ze szkodą dla interesu państwa polskiego – powiedział na posiedzeniu Rady Gabinetowej premier Donald Tusk.

Publikacja: 13.02.2024 14:33

Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Donald Tusk (L) na posiedzeniu Rady Gabinetowej

Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Donald Tusk (L) na posiedzeniu Rady Gabinetowej

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk podczas rozpoczęcia posiedzenia rady, mimo że był pytany przez prezydenta Andrzeja Dudę o stan rozwoju projektu tzw. dużego atomu (realizowanego we współpracy z USA), odniósł się – w części jawnej rady – tylko do kwestii małych reaktorów jądrowych. - Udało mi się wyjaśnić, na czym polegała negatywna opinia służb specjalnych dla tego projektu. Zwracały one wielokrotnie uwagę, że spółka, która powstała i ma realizować program małych reaktorów jądrowych, została skonstruowana ze szkodą dla interesu państwa polskiego – powiedział premier Tusk. Dodał, że z jego wiedzy wynika, iż prezydent nie był o tym informowany.

Donald Tusk powiedział, że w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego znalazła się pani minister, która próbowała sfinalizować projekt małych reaktorów jądrowych. Chodzi o wydaną decyzję zasadniczą dla projektu Orlen Synthos Green Energy. – Była najpewniej powołana tylko po to, by zrealizować coś wbrew opinii służb. Dokumenty były na biurkach prezesa Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego. Pan prezydent nie miał na ten temat wiedzy – mówił premier. Prezydent zapewnił, że część tej wiedzy mu dostarczono.

Czytaj więcej

Mateusz Perowicz: CPK zdominowało debatę. Zyskują Razem i Konfederacja, a traci Trzecia Droga

Chodzi o projekt małych reaktorów jądrowych (SMR) proponowany przez spółkę Orlen Synthos Green Energy współpracującą technologicznie z GE Hitachi. Proponowała budowę pierwszego reaktora BWRX-300 w Polsce w 2030 r. Udziałowcami w tej spółce są Orlen oraz Synthos należący do Michała Sołowowa. 

Decyzja zasadnicza rządu Mateusza Morawieckiego w tej sprawie zapadła pomimo negatywnej opinii ABW na finiszu prac, kiedy ministrem klimatu i środowiska była Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

W części jawnej premier – mimo pytań prezydenta – nie odniósł się do realizacji tzw. dużego atomu na Pomorzu oraz stanu realizacji morskich farm wiatrowych.

Atom
Atomowy bilans otwarcia na majówkę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Atom
Ruszą prace terenowe na obszarze przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce
Atom
Szczerość atomowych decydentów. Atom później i drożej
Atom
Jest nowy prezes atomowej spółki PGE
Atom
W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat