W zamian są jednak w stanie zaaferować Polakom pokaźny kredyt.” Ze strony USA przewidziane jest zaangażowanie instytucji wspierających inwestycje amerykańskie na rynkach eksportowych, tj. U.S. International Development Finance Corporation (DFC) oraz U.S. EXIM Bank, które mogą dostarczyć instrumenty finansowania dłużnego” - wyjaśnia ministerstwo klimatu i środowiska w odpowiedzi na nasze pytanie. Jak duże może to być finansowanie? Ma ono sięgać do 17 mld dol., a więc niewiele mniej niż koszt całego projektu 3 reaktorów jądrowych szacowanych na 20 mld dol. Polakom to jednak nie wystarcza i chcą głębszego zaangażowania kapitałowego w projekt. Rozmowy na ten temat mają potrwać jeszcze kilka miesięcy do początku 2023 r. To jednak jeden z trzech etap kompleksowego systemu finansowania. Kolejny jest model finansowy, którego nie ma, ale ma być znany wraz z zakończeniem negocjacji ze stroną amerykańską.
Czytaj więcej
Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w RP, wskazano wybór technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt rządowy, niezależny od biznesowego, będzie realizował amerykański Westinghouse z technologią AP1000 we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Sami nie damy rady
Leszek Kąsek starszy ekonomista ING podkreśla, że tego typu inwestycje muszą mieć komponent publiczny, a więc pewną formę zaangażowania państwa w finansowanie projektu. „W przypadku polskiego programu jądrowego, być może finansowanie ze strony USA mogłoby się odbywać przez rządowy EXIM Bank, który wspiera amerykańską wymianę handlową i ekspansję firm amerykańskich na świecie. Zapewne musiałoby temu towarzyszyć współfinansowanie ze środków krajowych, w skali do ustalenia jak poznamy więcej konkretów tego wielkiego projektu inwestycyjnego – powiedział.
Z kolei Maciej Stańczuk, ekspert BCC, członek TEP, wiceprezes zarządu Rafako oraz Robert Kuraszkiewicz stały współpracownik Nowej Konfederacji, ekspert globalnych trendów energetycznych, podkreślają zgodnie, że nie mamy takich nadwyżek finansowych, by ze środków budżetowych sfinansować, lub gwarantować kwoty powyżej 200 mld zł na realizację dwóch kluczowych projektów, od których zależy długoterminowa konkurencyjność naszej gospodarki. „Wsparcie unijne wydaje się realne, w zasięgu ręki i zgodne z uchwaloną w tym roku taksonomią. Trudno jednak uznać, by KE przychylnie zareagowała na nieformalny przetarg daleki od standardów obowiązujących w UE” – podkreślają.
Czytaj więcej
Rząd wybrał amerykański Westinghouse jako firmę, która wybuduje w Polsce pierwszą elektrownię jądrową. Decyzja zostanie podjęta oficjalnie 2 listopada. Wyboru już jednak dokonano. Informację przekazał premier i jego ministrowie.