Cel uchwały
Uchwała ma za zadanie realizację programu polskiej energetyki jądrowej oraz umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki podpisanej w 2020 r.,
Celem uchwały Rady Ministrów w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej ma być realizacja rządowego programu wieloletniego pn. „Program polskiej energetyki jądrowej” (PPEJ). Zakłada on budowę od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+, w tym oddanie pierwszego bloku jądrowego w Polsce do 2033 r.
Czytaj więcej
Za dwa miesiące zostanie wypracowane studium możliwości koreańskiego atomu, które określi m.in. wstępny harmonogram prac – zapowiada Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Amerykanie wskazani
„Uchwała, którą rząd podjął wyraża akceptację dla raportu koncepcyjno-wykonawczego przygotowanego na podstawie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w 2020 r.” – czytamy w uchwale.
Wreszcie, uchwała określa wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Minister klimatu i środowiska wskazała, że PPEJ mówi o 6 GW, ale na razie podjęto decyzję o trzech reaktorach w jednej lokalizacji.