Elektrownia atomowa w Polsce może być szybciej. Nowe rozwiązania rządu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw. Ma ona skrócić czas certyfikacji, a w konsekwencji sam proces budowy atomu o 1- 1,5 roku. Jednak już same prace nad projektem trwały ponad rok.

Publikacja: 16.08.2022 18:44

Elektrownia atomowa w Polsce może być szybciej. Nowe rozwiązania rządu

Foto: Bloomberg

Projekt został przedłożony przez ministra klimatu i środowiska, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rząd szacuje, że nowe rozwiązania pozwolą na skrócenie czasu realizacji inwestycji sięgające kilkanaście miesięcy, w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów. Skrócenie procesu inwestycyjnego przekłada się na oszczędności kosztów realizacji przedsięwzięcia - w tym m.in. kosztów utrzymania zespołu wykonawczego.

Czytaj więcej

Atomowe przygotowania będą kosztować Polskę miliardy

Co więcej, katalog inwestycji towarzyszących zostanie rozszerzony - w szczególności o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy elektrowni jądrowej oraz infrastruktury towarzyszącej. – Rozszerzona zostanie decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji oraz zezwolenia na wejście na teren nieruchomości również na pomiary, badania lub inne prace, które są niezbędne do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko – czytamy w decyzji rządu.

Nabywca lub zbywca nieruchomości objętej decyzją o wskazaniu lokalizacji inwestycji zobowiązani będą do zgłoszenia właściwemu wojewodzie danych nowego właściciela. - Brak zgłoszenia i prowadzenie postępowania bez udziału nowego właściciela nie będzie stanowiło podstawy do wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności czytamy w uzasadnieniu do projektu. Organy administracji publicznej, na uzasadniony wniosek inwestora, udostępnią nieodpłatnie informacje i dane do wykorzystania w związku z wykonywaniem zadań związanych z obiektami energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. – Pozwoli to na redukcję kosztów oraz usprawnienie procesu przygotowania i realizacji przedsięwzięcia – podkreśla rząd.

Czytaj więcej

Atomowe perypetie Niemiec to ważna lekcja dla Polski

Wreszcie, wprowadzona zostanie możliwość tymczasowej eksploatacji obiektu jądrowego po uzyskaniu zezwolenia na rozruch. Do czasu wydania zezwolenia na eksploatację obiektu jądrowego, jednak nie dłużej niż przez czas określony w zezwoleniu na rozruch, eksploatacja obiektu jądrowego będzie mogła być prowadzona na podstawie zezwolenia oraz zatwierdzonego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki raportu z rozruchu obiektu jądrowego. – Rozwiązanie to pozwoli uniknąć wielomiesięcznego wyłączenia bloku jądrowego – podkreślono w projekcie.

Ministerstwo klimatu i środowiska szacuje, że wprowadzenie rozwiązań wskazanych w projekcie ustawy ma pozwolić bezpośrednio na skrócenie czasu realizacji inwestycji o około 12-18 miesięcy, w stosunku do szacowanego na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, w tym obecnego brzmienia specustawy jądrowej.

Atom
Premier potwierdza. Sternik atomu odejdzie
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Atom
Sternik polskiego atomu odejdzie z rządu? Zaszkodzić miała współpraca z Orlenem
Atom
Będą kary za opóźnienia w budowie ostatniej elektrowni węglowej w Polsce
Atom
Mała strategia energetyczna zakłada trzy elektrownie jądrowe. Koreańczycy nadal w grze
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Atom
Kazachowie wybrali atom. Elektrowni nie zbudują Rosjanie