Projekt został przedłożony przez ministra klimatu i środowiska, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rząd szacuje, że nowe rozwiązania pozwolą na skrócenie czasu realizacji inwestycji sięgające kilkanaście miesięcy, w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów. Skrócenie procesu inwestycyjnego przekłada się na oszczędności kosztów realizacji przedsięwzięcia - w tym m.in. kosztów utrzymania zespołu wykonawczego.
Czytaj więcej
Polski rząd nie zmienia harmonogramu realizacji elektrowni jądrowej i czeka na ofertę z USA. Ta może pojawić jeszcze w sierpniu. Rząd spieszy się z przygotowaniami.
Co więcej, katalog inwestycji towarzyszących zostanie rozszerzony - w szczególności o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy elektrowni jądrowej oraz infrastruktury towarzyszącej. – Rozszerzona zostanie decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji oraz zezwolenia na wejście na teren nieruchomości również na pomiary, badania lub inne prace, które są niezbędne do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko – czytamy w decyzji rządu.
Nabywca lub zbywca nieruchomości objętej decyzją o wskazaniu lokalizacji inwestycji zobowiązani będą do zgłoszenia właściwemu wojewodzie danych nowego właściciela. - Brak zgłoszenia i prowadzenie postępowania bez udziału nowego właściciela nie będzie stanowiło podstawy do wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności czytamy w uzasadnieniu do projektu. Organy administracji publicznej, na uzasadniony wniosek inwestora, udostępnią nieodpłatnie informacje i dane do wykorzystania w związku z wykonywaniem zadań związanych z obiektami energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. – Pozwoli to na redukcję kosztów oraz usprawnienie procesu przygotowania i realizacji przedsięwzięcia – podkreśla rząd.
Czytaj więcej
Kryzys energetyczny może kompletnie zmienić wektory polityki nad Renem. Rząd w Berlinie jest coraz bliżej decyzji o przedłużeniu działania elektrowni nuklearnych.