7 miliardów dolarów chce wyłożyć Departament Energii USA na stworzenie regionalnych hubów produkcji „czystego” wodoru. Aplikowanie o dotacje z tej puli właśnie się zaczęło – i tym zapewne można też tłumaczyć wysyp projektów branży nuklearnej, zakładających wytwarzanie wodoru jako dodatek do produkcji energii jądrowej. Dodatek, który może zasadniczo poprawić finansową kondycję wielu elektrowni.
Wodorowe projekty zaś mnożą się jak grzyby po deszczu. Tylko w ubiegłym tygodniu plany produkcji tzw. purpurowego wodoru (a więc powstającego z wykorzystaniem energetyki nuklearnej) ogłosiły Argonne National Laboratory wraz z Constellation Energy Corp (wodór jest jedną z części ich planu rozwoju technologii bezemisyjnych) czy firmy Bloom Energy i Excel Energy (produkcja wodoru w elektrowni atomowej w stanie Minnesota). Tydzień wcześniej firma Energy Harbor ogłosiła partnerstwo z University of Toledo z zamiarem rozwoju produkcji wodoru z atomu i „przekształcenia Środkowego Zachodu w czołowe centrum produkcji paliw niskoemisyjnych”.
Czytaj więcej
Rada Ministrów przyjęła projekt zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku – poinformował rzecznik rządu Piotr Muller w TVP INFO. Kilka chwil później informacja pojawiła się na stronach rządu. Będą także rekompensaty dla wykorzystujących energię do ogrzewania.
Trudno się tej wodorowej gorączce złota dziwić. Jak szacuje Departament Energii USA, pojedynczy reaktor o mocy 1000 MW mógłby wyprodukować co roku 150 tys. ton wodoru. „Dziesięć takich reaktorów, produkując 1,5 mln ton wodoru rocznie, zapewniłoby 15 proc. obecnej produkcji wodoru w Stanach Zjednoczonych” – konkludują eksperci Departamentu Energii.
Globalna inicjatywa
Dobre czasy dla purpurowego wodoru można było wyczuć już na początku sierpnia, gdy grupa organizacji i korporacji stworzyła globalny sojusz na rzecz takiego paliwa: Nuclear Hydrogen Initiative. W skład tej koalicji weszły m.in. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), niemiecki Siemens czy francuski Framatome – tuzy globalnego przemysłu nuklearnego. „Zeroemisyjne paliwa, takie jak wodór i amoniak, przynoszą ogromne możliwości dekarbonizacji systemów energetycznych. Z kolei technologie jądrowe pozwalają na wytwarzanie czystego wodoru w wydajny sposób" – przekonywali członkowie organizacji w jednym ze swoich komunikatów.