Gaz-System bada zapotrzebowanie na infrastrukturę wodorową

Gaz-System zakończył zbieranie wstępnych informacji o planowanych punktach produkcji i poboru wodoru, realizowane wśród podmiotów działających na krajowym rynku. Celem jest stworzenie „Wodorowej Mapy Polski”. Ma to być podstawą do późniejszego wytyczania sieci do przesyłu czystego wodoru.

Publikacja: 26.07.2024 11:56

Gaz-System bada zapotrzebowanie na infrastrukturę wodorową

Foto: Adobe Stock

- Gaz-System podjął się próby zebrania danych, by zobaczyć, jakie są plany przedsiębiorstw w zakresie produkcji, konsumpcji i magazynowania wodoru. Pytania, z którymi wyszliśmy do rynku, dotyczyły wodoru, który miałby być transportowany rurociągami do przesyłu czystego wodoru. Nie jest to więc cały obszar gospodarki wodorowej w Polsce. Wiele punktów produkcji i konsumpcji będzie przecież działało autonomicznie, wyspowo – mówiła podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energii i Wodoru Anna Kośla, zastępca dyrektora w Pionie Transformacji Energetycznej Gaz-Systemu. - Na ten moment zakończyliśmy oficjalne zbieranie informacji, wkrótce będziemy je analizować – dodała.

Wskazano ponad dwieście punktów, w których przewidziana jest konsumpcja i produkcja wodoru. Na podstawie zebranych informacji państwowa spółka spróbuje wstępnie wytyczyć przebieg sieci rurociągów, uwzględniając zgłoszone lokalizacje, bilansowanie się podaży i popytu a także harmonogram zarysowany przez podmioty uczestniczące w ankiecie. Badanie było niewiążące, zebrane dane spółka traktuje jako wstępne deklaracje, a nie formalne zobowiązanie. Część firm podkreśla, że nie podjęło ostatecznej decyzji w zakresie inwestycji.

- Podjęcie konkretnych działań inwestycyjnych przez Gaz-System wiązałoby się z bardzo dużymi nakładami finansowymi ze strony operatora. Dlatego przed uruchomieniem procesu inwestycyjnego trzeba będzie w sposób bardziej wiążący konsultować projekty z poszczególnymi podmiotami – mówiła Anna Kośla. Kluczowe – jak zaznacza – będą dla firm regulacje prawne, które będą stymulowały rozwój rynku.

Przedstawicielka Gaz-Systemu podkreśla, że już dziś gotowość firm do budowy gospodarki wodorowej jest dużo większa niż rok temu, kiedy robiono wstępne rozeznanie. Pozyskiwane wtedy odpowiedzi były mniej precyzyjne i niekonkretne.

Projektując sieć, operator będzie uwzględniał również potrzeby importowo-eksportowe. - Jesteśmy w kontakcie z operatorami innych krajów europejskich, którzy także pracują nad projektami budowy sieci do przesyłu wodoru czy nad dostosowaniem istniejących gazociągów transportujących gaz ziemny na takie, którymi można będzie przesyłać wodór. Jest możliwość podjęcia współpracy, tworzenia połączeń międzysystemowych – zapewniała.

Trwają prace nad Nordycko-Bałtyckim Korytarzem Wodorowym. To inicjatywa, której celem jest rozwój gospodarki wodorowej w regionie Europy Północnej i Środkowej. W grudniu zeszłego roku sześciu operatorów podpisało umowę o współpracy w tym zakresie. - Współpracujemy z operatorami Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec w zakresie budowy pierwszego dużego korytarza przesyłowego, który ma przechodzić przez nasz kraj. (…) Jest duże prawdopodobieństwo, że import wodoru z tego korytarza będzie dla Polski bardzo istotny – poinformowała Kośla.

Jednocześnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało w czwartek, że zakończone zostały konsultacje projektu prawa wodorowego. - Prawo wodorowe to duże wyzwanie w ministerstwie klimatu. Tworzymy nowy sektor gospodarki, który ma zapewnić przyszłość polskiemu przemysłowi. Chodzi o prawo wodorowe oparte o wodór niskoemisyjny, o wodór odnawialny - mówiła w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. - Przygotowujemy ustawę, która tworzy system, która reguluje wydawanie koncesji, która wprowadza katalog podstawowych pojęć i definicji, która umożliwia tworzenie systemu przesyłu i magazynowania – wskazywała. Dodała, że projekt resortu wkrótce trafi pod obrady rządu, a po wakacjach - do Sejmu.

Wodór
Będzie nowy operator, który zajmie się przesyłem wodoru. Rząd przyjął projekt ustawy
Wodór
Europa stawia na wodór. Wiadomo, gdzie powstanie pierwsza elektrownia wodorowa
Wodór
W Poznaniu można już zatankować wodór
Wodór
Orlen uruchomił w Odolanowie testową instalację do produkcji wodoru
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wodór
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego