Pracował w ABW. Teraz pokieruje górniczym gigantem

Nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej został Leszek Pietraszek, który dotychczas był zatrudniony w innej spółce górniczej Haldex. W przeszłości pracował też w służbach specjalnych.

Publikacja: 11.03.2024 19:37

Nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej został Leszek Pietraszek

Nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej został Leszek Pietraszek

Foto: Bloomberg

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Górniczej podczas posiedzenia 11 marca 2024 r., podjęła uchwały o powołaniu na stanowisko prezesa od 18 marca 2024 r. Leszka Pietraszka, na stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży Iwonę Szczygioł oraz na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych (od 1 kwietnia 2024 r.) Bartosza Kępę.

Czytaj więcej

Węglowy kolos szuka prezesa. Rządowa miotła dotarła do PGG

Jednocześnie Rada Nadzorcza PGG podjęła uchwały o odwołaniu z dniem 17 marca 2024 r. dotychczasowego prezesa Tomasza Rogali oraz z dniem 31 marca 2024 r. wiceprezesa ds. finansowych Andrzeja Paniczka. Posadę wiceprezesa ds. produkcji utrzymał Rajmund Horst.

W postępowaniu kwalifikacyjnym oceniano m.in. znajomość roli i odpowiedzialności PGG w procesie transformacji energetycznej kraju wyznaczonej w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r., umowie społecznej dla górnictwa — w świetle pakietu Fit for 55 oraz wyzwań związanych z monitoringiem i ograniczeniem uwalniania metanu w UE.

W sumie w ogłoszonych konkursach na prezesa PGG, wiceprezesa ds. Finansowych oraz wiceprezesa sprzedaży zgłosiło się 20 kandydatów.

Czytaj więcej

Czy osoby związane z PiS wiedziały o taśmach Falenty?

Kim jest nowy prezes PGG?

Nowy prezes PGG w latach 2020-2023 był członkiem rady nadzorczej spółki Haldex, zajmującej się m.in. odzyskiem technologicznym węgla kamiennego z odpadów powęglowych. Leszek Pietraszek jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Jest też członkiem rady nadzorczej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Co ciekawe Pietraszek jest też byłym funkcjonariuszem służb specjalnych (Urząd Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego). - Służył na różnych szczeblach, kierował delegaturami ABW w Opolu i Katowicach. Po odejściu ze służby pracował na stanowiskach związanych z określaniem i realizacją strategii, kreowaniem i wdrażaniem projektów innowacyjnych oraz zarządzaniem bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej — czytamy na stronie internetowej Krajowego Centrum Prawa Karnego. Na tej samej stronie czytamy także, że jest specjalistą w sprawach związanych z przestępczością gospodarczą, oraz bezpieczeństwem biznesu. - Członek Rady Ekspertów WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Rady Eksperckiej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Członek Zarządów i Rad Nadzorczych spółek prawa handlowego — czytamy dalej. 

Czytaj więcej

Rekordowe spadki wydobycia węgla. Nowa minister przemysłu stoi przed wyzwaniem

Wyzwania nowego prezesa PGG

Problemów w górnictwie w tym w PGG jest bardzo dużo. W 2023 r. bardzo szybko przyrastały koszty energii i płace przy mniejszym wydobyciu, a więc mniejszymi przychodami. W 2024 r. sektor górniczy odczuje znaczące spadki ceny węgla. – W poprzednim roku było to ponad 30 zł za GJ. Teraz mamy spadki do 23- 26 zł za GJ. To odczują polskie kopalnie. Dodatkowo ciepła pogoda nie sprzyja produkcji ciepła i energii z węgla, a ceny gazu i uprawnień do emisji Co2 także spadają co niekorzystnie wpływa jeszcze w większym stopniu na ceny węgla energetycznego – mówi pod koniec lutego Jakub Szkopek, analityk Erste.

Czytaj więcej

Kopalnie nadal bez pomocy publicznej. Ale jest dobra wiadomość dla górników

Co gorsza, może pogorszyć się także płynność spółki. – Górnictwo zakończy sezon zimowy z wysokimi zapasami węgla, podobnie energetyka. Może się okazać, że nikt nie będzie tego węgla odbierał w ciągu roku, a spółce będzie brakować gotówki na bieżącą działalność – mówił Szkopek. Koszty wydobycia PGG rosną z roku na roku, spółka potrzebuje dotacji rzędu ponad 5 mld zł, a za kilka lat dojdą jeszcze opłaty od emisji metanu.

PGG to największa spółka górnicza w Europie, będąca w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zatrudniająca  ok. 36 tys. osób w sześciu kopalniach dysponującymi kilkanaście ruchów. Wydobycie w 2023 r. w spółce wyniosło 21,5 mln t.

Węgiel
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie
Węgiel
Porządki kadrowe w Bogdance. Nowa rada nadzorcza odwołała zarząd
Węgiel
Pożary dławią wydobycie JSW. Spółka podała dane produkcyjne
Węgiel
Minister przemysłu Marzena Czarnecka o planie rządu na górnictwo
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Węgiel
Do węglowej spółki PGE wraca jej dawny prezes