Tankujesz paliwo premium? Tylko przepłacasz

Bloomberg

Jeżeli podczas tankowania na stacji benzynowej wybierasz tzw. paliwo premium, to najprawdopodobniej jedyną różnicą jaką odczujesz jest rachunek przy kasie. Oto wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Amerykanów.

Kilka dni temu instytut American Automobile Associaton (AAA) opublikował wyniki badań, z których wynika, że amerykańscy kierowcy wydają rocznie ok. 2,1 mld dolarów na wysokooktanowe paliwa typu premium. Jednak sęk w tym, że nie polepszają one spalania, emisji szkodliwych gazów, a nawet nie dodają mocy.

Na początek warto wiedzieć, że liczba oktanowa w paliwie sprzedawanym w Europie i za oceanem trochę się różni. Wynika to z odmiennych metod pomiarowych. Bez wgłębiania się w szczegóły, typowe paliwo 95-oktanowe tankowane na polskiej stacji benzynowej równa się 90-oktanowemu w Stanach Zjednoczonych. Z kolei paliwo o liczbie oktanowej 98 to odpowiednik 93 lub 94 oktanów za oceanem.

Podczas badania przeprowadzonego przez AAA wykorzystano samochody z różnymi silnikami. Udział wzięła Toyota Tundra z silnikiem V8, Dodge Charger z jednostką V6 oraz Mazda 3 z czterocylindrowym motorem pod maską. Wszystkie samochody były regularnie tankowane zwykłym, 87-oktanowym paliwem. Przed rozpoczęciem badania zostały sprawdzone na hamowni, gdzie zarejestrowano wszystkie potrzebne parametry.

Po zatankowaniu wysokooktanowego paliwa typu premium i przejechaniu kilku cykli testowych, auta zmierzono po raz kolejny. Okazało się, że żaden parametrów się nie zmienił. Wszystkie samochody nadal spalały tyle samo paliwa, emitowały podobną ilość szkodliwych cząsteczek, a na wyniki na hamowni były identyczne. Jedyną zmianą, jaką zaobserwowali badacze była zmiana kąta wyprzedzenia zapłonu w silniku, która zapobiega występowaniu szkodliwego dla silnika spalania stukowego.

Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Siemens gotowy zapłacić za swoje turbiny

Niemiecki koncern jest gotowy zapłacić Rosji 150 mln euro za cztery swoje turbiny, które ...

Nie ma szans na obniżki cen paliw

Choć w pierwszym tygodniu roku ceny na stacjach symbolicznie spadły, to jednak średni poziom ...

Blisko 21 mld zł na inwestycje Energi do 2025 r.

Inwestycje planowane przez Energę do 2025 r. pochłoną 20,6 mld zł. Spółka przewiduje poszukiwanie ...

Austria lobbuje na rzecz Gazpromu

Wydobycie gazu w Europie gwałtownie spada i jedyną alternatywą jest rosyjski surowiec. Tak przynajmniej ...

UE: bierzcie atom

Bruksela sugeruje Polsce, skąd brać prąd, bo władze nie mają planu. Komisja Europejska proponuje ...

Duży popyt na euroobligacje Naftogazu

Ukraiński koncern sprzedał 7-letni euroobligacje na kwotę 0,5 mld dol. Chętni złożyli oferty 2,9 ...