Tankujesz paliwo premium? Tylko przepłacasz

Bloomberg

Jeżeli podczas tankowania na stacji benzynowej wybierasz tzw. paliwo premium, to najprawdopodobniej jedyną różnicą jaką odczujesz jest rachunek przy kasie. Oto wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Amerykanów.

Kilka dni temu instytut American Automobile Associaton (AAA) opublikował wyniki badań, z których wynika, że amerykańscy kierowcy wydają rocznie ok. 2,1 mld dolarów na wysokooktanowe paliwa typu premium. Jednak sęk w tym, że nie polepszają one spalania, emisji szkodliwych gazów, a nawet nie dodają mocy.

Na początek warto wiedzieć, że liczba oktanowa w paliwie sprzedawanym w Europie i za oceanem trochę się różni. Wynika to z odmiennych metod pomiarowych. Bez wgłębiania się w szczegóły, typowe paliwo 95-oktanowe tankowane na polskiej stacji benzynowej równa się 90-oktanowemu w Stanach Zjednoczonych. Z kolei paliwo o liczbie oktanowej 98 to odpowiednik 93 lub 94 oktanów za oceanem.

Podczas badania przeprowadzonego przez AAA wykorzystano samochody z różnymi silnikami. Udział wzięła Toyota Tundra z silnikiem V8, Dodge Charger z jednostką V6 oraz Mazda 3 z czterocylindrowym motorem pod maską. Wszystkie samochody były regularnie tankowane zwykłym, 87-oktanowym paliwem. Przed rozpoczęciem badania zostały sprawdzone na hamowni, gdzie zarejestrowano wszystkie potrzebne parametry.

Po zatankowaniu wysokooktanowego paliwa typu premium i przejechaniu kilku cykli testowych, auta zmierzono po raz kolejny. Okazało się, że żaden parametrów się nie zmienił. Wszystkie samochody nadal spalały tyle samo paliwa, emitowały podobną ilość szkodliwych cząsteczek, a na wyniki na hamowni były identyczne. Jedyną zmianą, jaką zaobserwowali badacze była zmiana kąta wyprzedzenia zapłonu w silniku, która zapobiega występowaniu szkodliwego dla silnika spalania stukowego.

Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przez uchwały antysmogowe wróci do łask koks opałowy?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Przez uchwały antysmogowe wróci do ...

Magazyny energii rodzą się w bólach

Rynek magazynowania energii w Polsce praktycznie nie istnieje. Tymczasem jest on podstawą udanej transformacji ...

Potrzebne są platformy wymiany doświadczeń biznes–organizacje–państwo. Bez tego nie będzie się tworzyć tkanka do gospodarczego rozwoju idei.

GOZ potrzebuje dialogu

Skuteczne wypracowanie nowych ścieżek postępowania wymaga udziału firm, jak również legislatora i świata nauki. ...

Firmy kuszą prosumentów

Jak z rękawa posypały się oferty dla osób chcących produkować prąd na własne potrzeby. ...

Legalna sprzedaż paliw skazana na wzrost

Skuteczna walka z szarą strefą, program Rodzina 500+ i niepokoje w Europie spowodują w ...

MOL Group inwestuje w Azerbejdżanie

Węgierski koncern za 1,57 mld USD nabędzie udziały w złożu ropy naftowej Azeri-Chirag-Gunashli i ...