Energetyczne giganty walczą o chiński rynek

Adobe Stock

USA, Rosja i Arabia Saudyjska walczą o największy rynek świata. W czerwcu najwięcej ropy dostarczyła do Chin Arabia Saudyjska, wyprzedzając Rosję. Z kolei Rosja pobiła USA w dostawach gazu skroplonego do Państwa Środka. Gazu rurociągowego najwięcej do Chin dostarczył Turkmenistan.

Chiny – największy importer ropy – kupiły w czerwcu 53,18 mln ton surowca, co oznacza wzrost importu w ujęciu rocznym aż o jedną trzecią. Chiński import ropy z Arabii Saudyjskiej zwiększył się w czerwcu w ujęciu rocznym o 15 proc. do 8,88 ton, informuje Reuters.

Czytaj także: Chiny: Gwałtowny spadek popytu na ropę

Rosja dostarczyła Chinom także więcej ropy (+11,5 proc.), ale było to mniej niż Saudyjczycy – 7,89 mln ton. Według analityków agencji lipiec może się okazać kolejnym miesiącem rosnących zakupów ropy, w miarę jak chińska gospodarka się rozpędza.

Rywalizacja jest ostra także na rynku gazu skroplonego. W czerwcu Rosja wyprzedziła tutaj USA dostarczając 396 tysięcy ton LNG (+21 proc. m/m), podczas kiedy ze Stanów Zjednoczonych Chińczycy importowali 340 tys ton (+2,1 proc. m/m), informuje agencja Bloomberg.

Liderem dostaw LNG do Chin jest Indonezja – 988 tys ton w czerwcu co oznacza skokowy wzrost eksportu (2,6 razy więcej niż rok wcześniej i 3,6 razy niż w maju). Bloomberg tłumaczy to skumulowaniem dostaw gazu, którego import został opłacony, ale wstrzymany w okresie pandemii. Ogółem Chiny kupiły w czerwcu za granicą 5,79 mln ton LNG co oznacza wzrost o 29 proc. r/r).

Czytaj także: Chiny rezygnują z rosyjskiej ropy

Rosja traci natomiast chiński rynek gazu ziemnego. Przesył gazociągiem Siła Syberii pozostaje na niskim poziomie, gdyż gaz z Gazpromu nie wytrzymuje konkurencji cenowej z tanim gazem skroplonym z wolnego rynku.

Gazprom przegrywa w Chinach nie tylko z dostawcami LNG, ale też z Turkmenistanem, który stał się największym dostawcą gazu rurociągowego do Chin. W czerwcu turkmeńskiego gazu Chińczycy importowali 1,61 mln ton (2 mld m3) wobec 215 tys ton (0,26 mld m3) gazu z Rosji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja rządzi na rynku ropy

Rosjanie wyprzedzili Arabię Saudyjską w wydobyciu ropy. We wrześniu pompowali średnio 10,249 milionów baryłek ...

Recykling w Polsce to nie palenie śmieci

Prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” Odzysk surowców na skalę przemysłową to wielomilionowe inwestycje w technologie, ...

Moskwa zaniemówiła w sprawie OPAL

Żaden z rosyjskich menadżerów i polityków nie skomentował na razie decyzji Trybunału Europejskiego w ...

Łatwiej rozdzielić stołki niż kompetencje

Choć nowa ustawa o działaniach administracji rządowej już została podpisana przez prezydenta, to nie ...

Chińczycy zbudują stołeczną spalarnię odpadów

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie wybrało wykonawcę stołecznej spalarni. Zakład  Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych ...

PGE ma uratować Kompanię Węglową

Resorty skarbu i energetyki uwzględniają też w planach dla górnictwa Energę i PGNiG. Firmy ...