Energetyczne giganty walczą o chiński rynek

Adobe Stock

USA, Rosja i Arabia Saudyjska walczą o największy rynek świata. W czerwcu najwięcej ropy dostarczyła do Chin Arabia Saudyjska, wyprzedzając Rosję. Z kolei Rosja pobiła USA w dostawach gazu skroplonego do Państwa Środka. Gazu rurociągowego najwięcej do Chin dostarczył Turkmenistan.

Chiny – największy importer ropy – kupiły w czerwcu 53,18 mln ton surowca, co oznacza wzrost importu w ujęciu rocznym aż o jedną trzecią. Chiński import ropy z Arabii Saudyjskiej zwiększył się w czerwcu w ujęciu rocznym o 15 proc. do 8,88 ton, informuje Reuters.

Czytaj także: Chiny: Gwałtowny spadek popytu na ropę

Rosja dostarczyła Chinom także więcej ropy (+11,5 proc.), ale było to mniej niż Saudyjczycy – 7,89 mln ton. Według analityków agencji lipiec może się okazać kolejnym miesiącem rosnących zakupów ropy, w miarę jak chińska gospodarka się rozpędza.

Rywalizacja jest ostra także na rynku gazu skroplonego. W czerwcu Rosja wyprzedziła tutaj USA dostarczając 396 tysięcy ton LNG (+21 proc. m/m), podczas kiedy ze Stanów Zjednoczonych Chińczycy importowali 340 tys ton (+2,1 proc. m/m), informuje agencja Bloomberg.

Liderem dostaw LNG do Chin jest Indonezja – 988 tys ton w czerwcu co oznacza skokowy wzrost eksportu (2,6 razy więcej niż rok wcześniej i 3,6 razy niż w maju). Bloomberg tłumaczy to skumulowaniem dostaw gazu, którego import został opłacony, ale wstrzymany w okresie pandemii. Ogółem Chiny kupiły w czerwcu za granicą 5,79 mln ton LNG co oznacza wzrost o 29 proc. r/r).

Czytaj także: Chiny rezygnują z rosyjskiej ropy

Rosja traci natomiast chiński rynek gazu ziemnego. Przesył gazociągiem Siła Syberii pozostaje na niskim poziomie, gdyż gaz z Gazpromu nie wytrzymuje konkurencji cenowej z tanim gazem skroplonym z wolnego rynku.

Gazprom przegrywa w Chinach nie tylko z dostawcami LNG, ale też z Turkmenistanem, który stał się największym dostawcą gazu rurociągowego do Chin. W czerwcu turkmeńskiego gazu Chińczycy importowali 1,61 mln ton (2 mld m3) wobec 215 tys ton (0,26 mld m3) gazu z Rosji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aresztowana ropa z Wenezueli

Koncerny z USA, Kanady i Rosji przejmują zagraniczne zapasy ropy wenezuelskiego państwowego koncernu PDVSA. ...

Ruszył konkurs na prezesa i wiceprezesów Enei

Rada nadzorcza Enei ogłosiła konkurs na nowy zarząd spółki. Jest to związane z upływem ...

Putin wprowadza stan wyjątkowy w Norylsku, powód: plama ropy

Prezydent Rosji wprowadził stan wyjątkowy w Norylsku i okolicach. Powodem jest katastrofa ekologiczna spowodowana ...

Amerykańska ropa płynie na eksport, także do Europy

W maju USA wysłały za granicę najwięcej swojej ropy od 1920 roku. Aż połowę ...

Bez emocji przy imporcie gazu z USA

Dobrze, po emocjonalnych wypowiedziach polityków zaczynają przebijać się głosy, że nie będziemy kupować gazu ...

Gaz-System konsultuje plan rozwoju

Państwowa spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego w Polsce przygotowała i przekazała do konsultacji ...