Mniej węgla z polskich kopalń

Adobe Stock

W styczniu zmniejszyła się produkcja węgla kamiennego i brunatnego w Polsce, w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Kopalnie w Polsce wyprodukowały w styczniu 2020 r. 5,23 mln ton węgla kamiennego. To o 1 proc. mniej niż w styczniu 2019 r. Natomiast w porównaniu z grudniem 2019 r. wydobycie wzrosło niemal o 6 proc. Produkcja tego surowca maleje z roku na rok. W sumie w całym 2019 r. wydobycie węgla sięgnęło 61,86 mln ton, podczas gdy w roku 2018 wynosiło 63,65 mln ton.

Czytaj także: Fiasko węglowej polityki rządu. Początek większych zmian?

Spada także produkcja węgla brunatnego. Według danych GUS w styczniu 2020 r. z kopalń wyjechało 4,1 mln ton tego surowca. To aż o 19 proc. mniej niż w styczniu 2019 r. Produkcja styczniowa okazała się natomiast wyższa o 3 proc. w porównaniu z grudniem 2019 r. W całym 2019 r. w Polsce wyprodukowano 50,35 mln ton węgla brunatnego, a rok wcześniej 58,57 mln ton.

Dane za luty mogą pokazać dalsze spadki, biorąc pod uwagę wysokie zapasy węgla przy polskich kopalniach. O redukcji dziennego wydobycia o 25 proc. do końca lutego poinformował Lubelski Węgiel Bogdanka.

Zmniejszenie wydobycia wiąże się ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną z węgla. Łagodna zima, większa produkcja energii z odnawialnych źródeł – głównie farm wiatrowych, a także rosnący import tańszego prądu z zagranicy powodują, że elektrownie węglowe w Polsce wyraźnie zmniejszyły swoje moce. W styczniu tego roku elektrownie opalane węglem kamiennym zmniejszyły w porównaniu ze styczniem 2019 r. produkcję energii elektrycznej o 14 proc., do 6,7 TWh, a opalane węglem brunatnym o 16 proc., do 3,5 TWh. Produkcja energii elektrycznej ogółem spadła w tym czasie o 8 proc., do 14,5 TWh.

Podobny trend obserwujemy w całej Europie. Według opracowania przygotowanego przez analityków katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, presja na energetykę węglową jest coraz silniejsza mimo, iż konsumpcja surowca została już zredukowana o ponad połowę w takich krajach jak Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania oraz Francja. Wynika to ze słabszego popytu na energię, związanego z łagodną zimą, korzystnymi warunkami dla energetyki gazowej i rosnącą konkurencją ze strony odnawialnych źródeł energii.

To wszystko spowodowało, że ten rok rozpoczął się najniższymi notowaniami cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia) od 2016 r. Jak podaje ARP, na początku stycznia indeks cen wyniósł 52,09 dolarów na tonę i w stosunku do ostatniego notowania w 2019 r. obniżył się o 1,10 dol./t. Natomiast w analogicznym okresie 2019 r. ceny sięgały 84,35 dol./t, a w 2018 r. 96,19 dol./t. – Uwarunkowania dla aktywności handlowej na obszarze rynku Atlantyku na przestrzeni całego miesiąca były na tyle słabe, że eksporterzy z takich kierunków jak Kolumbia, USA czy Rosja, nie byli skłonni obniżać cen dostaw aby konkurować na rynku europejskim. Dlatego w obliczu niskich cen w portach ARA, oraz rosnących cen dostaw surowca z RPA, dostawcy optowali za przekierowaniem wolumenów z rynku europejskiego na rynek Azji-Pacyfiku, który w styczniu wykazał się zdecydowanie większą aktywnością w porównaniu do rynku Atlantyku – napisali w swoim opracowaniu analitycy ARP.

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy nakazują Gazpromowi pilnie ograniczyć dostawy Opal

Niemieckie władze nakazały Gazpromowi natychmiastową redukcję o połowę ilości gazu transportowanego gazociągiem Opal. W razie ...

Brytyjska energetyka przez tydzień bez węgla

Brytyjskie elektrownie nie używały węgla przez tydzień do 8 maja, pierwszy raz od czasów ...

Śląsk mówi: sprawdzam

Upadek polityki węglowej rządu PiS widać jak na dłoni. Premier Mateusz Morawiecki, który mandat ...

Od poniedziałku PGE formalnym właścicielem EDF Polska

Polska Grupa Energetyczna przewiduje zamkniecie transakcji kupna aktywów EDF od francuskiej grupy na 13 ...

PGNiG nadal stawia na wydobycie

W ubiegłym roku koncern na inwestycje w złoża ropy naftowej i gazu ziemnego wydatkował ...

ME: Rosatom chciałby dominującej pozycji w regionie

Ministerstwo energii wyklucza zaangażowanie Rosatomu do polskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce stwierdza. ...