Tajemnicza hossa naftowego koncernu

Adobe Stock

Najbogatszy i najbardziej nieprzejrzysty naftowy koncern Rosji w ciągu doby podrożał o 200 mld rubli czyli 3,13 mld dol.

Chodzi o Surgutnieftiegaz – czwarty pod względem produkcji naftowy koncern Rosji. Gwałtowny popyt na akcje Surgutu zaczął się w środę w południe. Na koniec targów papiery zyskały na wartości 9,3 proc. Hossa trwała też w czwartek i w ciągu doby wartość rynkowa koncernu zwiększyła się o 17 proc. (198 mld rubli). Akcje były najdroższe od 13 lat. To uczyniło Surgut ósmym pod względem kapitalizacji koncernem moskiewskiej giełdy.

 

An oil pumping jack, also known as a ‚nodding donkey,’ operates in an oil field near Samara, Russia/Bloomberg

 

Surgutnieftiegaz to „najbogatszy i najbardziej nieprzejrzysty koncern naftowy Rosji. Zgromadził on na kontach więcej waluty aniżeli mają w swoich rezerwach złoto-walutowych poszczególne kraje. Do tego ponad 10 lat z powodzeniem ukrywa swoich rzeczywistych właścicieli”. Analityk agencji Finam Aleksiej Kołaczow podkreśla, że firmę charakteryzuje „absolutna nieprzejrzystość i skrytość informacyjna. Nie mając długów i nie inwestując Surgut latami gromadzi walutę na rachunkach bankowych i w połowie 2019 r zgromadził tam około 46 mld dol.”

 

Bloomberg

– Zagadkowy wzrost wartości rynkowej może być spowodowany spekulacyjnymi oczekiwaniami lub wykorzystaniem informacji niejawnych. To mogą być tak dywidendy jak i ważniejsze zdarzenia korporacyjne – dodaje Georgij Waszczenko z Freedom Finance.
Sam Surgut nie śpieszy się z jakimikolwiek wyjaśnieniami. We wrześniu proszony o komentarz na temat planów nowej spółki-córki inwestowania w papiery wartościowe, prezes Surgutu Władimir Bogdanow stwierdził, że „wszystko będzie normalnie”. Według mediów to właśnie Bogdanow kontroluje koncern poprzez ponad 30 różnych spółek. Nie można tego do końca potwierdzić, bo rosyjska giełda nie wymaga od swoich uczestników pełnej przejrzystości i ujawnienia rzeczywistych właścicieli.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Morawiecki: nowy blok w Kozienicach zwiększy bezpieczeństwo

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice, należącej do grupy Enea, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, ...

PSEW: dobry ruch rządu w sprawie wiatraków

Bez większej domieszki zielonej energii z najtańszych źródeł nie uda się zahamować rosnących cen energii ...

Rynek mocy w Polsce, niełatwy bój z Brukselą

W 2017 r. dla polskiej energetyki jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wprowadzenie tzw. rynku ...

Trudne porozumienie producentów ropy

Dla większości krajów wzrost cen do 50 dol. za baryłkę byłby już satysfakcjonujący, bo ...

Dania publicznie wysłucha Gazprom ws. Nord Stream-2

Kopenhaga wyznaczyła datę wysłuchania wnioskodawców alternatywnej trasy gazociągu Nord Stream-2. Wysłuchanie będzie publiczne. Duńska ...

Niemcy też nie chcą ropy z „Przyjaźni”

Niemcy wstrzymali import rosyjskiej ropy z rurociągu „Przyjaźń”. Podobniej jak Polska i Czechy, które ...