Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie prawa krajowego do wymogów unijnych, zwłaszcza w zakresie pomocy publicznej w systemach wsparcia OZE.
Zmiany dla prosumentów
Kluczowe wydają się zmiany dotyczące prosumentów. Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o OZE, wyliczenie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej przez prosumenta energii i prosumenta zbiorowego energii według rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej będzie możliwe tylko do 30 czerwca 2024 r., a od 1 lipca 2024 r. wartość energii będzie wyliczana w oparciu o rynkową, godzinową cenę energii elektrycznej. – W zależności od profilu zużycia energii elektrycznej przez prosumenta, może zmniejszyć opłacalność funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej – tłumaczy resort.
Czytaj więcej
Projekt ustawy wiatrakowej zmniejszającej odległość farm wiatrowych na lądzie od zabudowań z 700 do 500 m, pojawi się w wykazie prac legislacyjnych rządu w trzecim kwartale tego roku – zapowiada wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Obecnie mamy dwie metody rozliczania się prosumenta energii odnawialnej. System oparty na metrycznym rozliczaniu energii (tj. w kilowatogodzinach) nazwany net-meteringiem oraz system polegający na rozliczaniu pieniężnym (tj. net-billing), który jest systemem docelowym dla prosumenta energii odnawialnej. Mniej korzystny – przy niskich cenach energii - jest ten drugi model.
Proponowana zmiana będzie polegać na utrzymaniu po 1 lipca 2024 r. możliwości rozliczania się w systemie net-billing w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej. Prosumenci będą jednak mogli, składając oświadczenie sprzedawcy, zmienić sposób rozliczeń na rozliczenie w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej obowiązującą w okresach rozliczenia niezbilansowania. Zachętą do zmiany systemu rozliczenia będzie możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30 proc.