Szczyt energetycznej hipokryzji

Przez ostatnie cztery lata rząd Zjednoczonej Prawicy konsekwentnie  zwalczał energetykę odnawialną w Polsce. Słynna ustawa „odległościowa” zakładająca, że turbina wiatrowa nie może być postawiona od zabudowań mieszkalnych w odległości nie mniejszej niż 10 krotność jej wysokości  skutecznie zablokowała powstawanie wiatraków na lądzie.

 

W expose premier wskazuje, że Polska jest krajem stawiającym na odnawialne źródła energii. To szczyt energetycznej hipokryzji! Energetycy ze spółek skarbu państwa przyznawali, że wiatraki zaczęły obniżać rentowność bloków węglowych. Czyli nie była ważna ani konkurencja między podmiotami, ani niższa cena energii produkowanej z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), ani też troska o środowisko.

 

Premier chwalił się, że w energetyce słonecznej mamy już 1,5 GW zainstalowanej mocy. Tylko efekt ten nie wynika bezpośrednio z działań rządu, bo program „Mój prąd” oferujący dopłatę 5 tys. zł do małej instalacji fotowoltaicznej (PV) działa dopiero trzeci miesiąc. Duże zainteresowanie instalacjami pv wynika z tego, że przedsiębiorcy i obywatele widząc, że czeka ich nieuchronna podwyżka cen energii, wzięli inicjatywę w swoje ręce i postawili na generację energii elektrycznej we własnym zakresie. Przedstawiciele branży OZE wskazują, że ustawa o odnawialnych źródłach energii jest permanentnie odnawiana, co nie służy stabilności rozwoju tej branży.

 

Premier RP Mateusz Morawiecki

 

Podczas expose premier Mateusz Morawiecki omawiając zagadnienia związane z klimatem i energią wskazywał na trzy punkty: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencję cenową oraz dbałość o środowisko. Jeżeli zwiększanie importu węgla z Rosji – kraju z którego planujemy ograniczyć sprowadzanie ropy i gazu – jest wyrazem zwiększania bezpieczeństwa energetycznego, to tylko gratulować. O konkurencji cenowej trudno cokolwiek powiedzieć, gdy cztery energetyczne spółki skarbu państwa mają ok. ¾ rynku energii i prywatne podmioty w tym obszarze gospodarki nie są mile widziane. I wreszcie dbałość o klimat. Premier co prawda wspomina o tym aspekcie, ale od  razu dodaje, że udział węgla w miksie energetycznym przez kolejne lata będzie wysoki. To walczymy o klimat czy przez kolejne lata utrzymujemy duży udział węgiel w energetyce?

 

Premier Morawiecki wspomniał o walce ze smogiem i wskazał na program „Czyste Powietrze”. W założeniach przez 10 lat na ten cel państwo miało wydać 103 mld zł. Tymczasem jak pisaliśmy w Rzeczpospolitej, przez rok działania programu wydano niecały 1 mld zł. Rozbudowana biurokracja i długi – bo aż 90 dniowy okres oceny wniosku sprawia, że wielu chętnych rezygnuje ze wsparcia państwa w tym obszarze.

 

Premier chwalił się, że coraz więcej spółdzielni sięga po rozwiązania fotowoltaiczne. W skali kraju jest ich cały czas niewiele. Takie inicjatywy trzeba oczywiście wspierać, tylko przepisy nadal zakazują prosumentom odsprzedawania energii elektrycznej sąsiadom. Prąd można sprzedać tylko i wyłącznie do zakładu energetycznego. Takich absurdalnych przykładów z sektora energetycznego można jeszcze mnożyć.

 

Expose ma oczywiście charakter oratorskiego występu. Tylko gospodarka potrzebuje konkretów, a nie popisów. Przedsiębiorcy oczekują przede wszystkim przewidywalności. Tymczasem premier nie wspomniał nic o cenach energii. Te od stycznia do grudnia są zamrożone, a koniec roku już za pasem.  Na rynku hurtowym cena energii w Niemczech jest niższa niż w Polsce, a to obniża konkurencyjność naszych firm, które podobno tak bliskie są sercu premiera.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ElectroMobility ogłosi konkurs na samochód elektryczny

ElectroMobility Poland ogłosi niebawem konkurs na miejski samochód elektryczny, a po jego rozstrzygnięciu doprowadzi ...

Najbogatszy człowiek w Afryce zbiera na megarafinerię

Aliko Dangote, najbogatszy człowiek w Afryce, zorganizował ponad 4,5 mld dol. finansowania dłużnego dla ...

Obniżka zużycia prądu: przedsiębiorcy zarobią

Tego lata nie będzie problemów z dostawą energii – zapewnia operator systemu. Ale już ...

Rosyjski gaz podrożeje w przyszłym roku

Już w pierwszym kwartale 2017 r. można się spodziewać wzrostu ceny surowca z Gazpromu ...

PGNiG i Orlen razem poszukają gazu w Polsce

PGNiG oraz spółka wydobywcza z Grupy Kapitałowej ORLEN, ORLEN Upstream, podpisały list intencyjny o ...

Rozwój elektromobilności drepcze w miejscu. Surowy raport NIK

Miał być milion samochodów elektrycznych na polskich drogach, własne auto na prąd, flota e-busów ...