Komisja Europejska wszczyna dwa szczegółowe dochodzenia na podstawie rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych w sektorze fotowoltaiki słonecznej. Dochodzenia dotyczą potencjalnie zakłócającej rynek roli subsydiów zagranicznych przyznawanych oferentom w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Komisja oceni, czy zainteresowani wykonawcy odnieśli nienależną korzyść w związku z udzielaniem zamówień publicznych w UE.
Badany przypadek
Postępowania zostały wszczęte na podstawie rozporządzenia o zagranicznych subsydiach, które obowiązuje od lipca 2023 r. Ten nowy instrument ma uzbroić Brukselę w narzędzia chroniące europejski przemysł przed konkurencją ze strony państw trzecich wspierających swoje firmy subsydiami.
Pierwsze dochodzenie dotyczy konsorcjum obejmującego niemiecką spółkę zależną Longi Green Energy Technology Co. Longi, notowana na giełdzie w Hongkongu, jest największym na świecie producentem paneli fotowoltaicznych z siedzibą w chińskim mieście Xian. Drugie dochodzenie dotyczy dwóch spółek zależnych Shanghai Electric Group, chińskiego przedsiębiorstwa państwowego.Obie firmy wzięły udział w przetargu w Rumunii na budowę parku fotowoltaicznego o zainstalowanej mocy 110 MW. Projekt ten jest częściowo finansowany z unijnego funduszu modernizacyjnego.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie subsydiów zagranicznych przedsiębiorstwa są zobowiązane do zgłaszania swoich przetargów na zamówienia publiczne w UE, gdy szacunkowa wartość zamówienia przekracza 250 mln eurooraz gdy przedsiębiorstwu przyznano zagraniczne wkłady finansowe w wysokości co najmniej 4 mln euro z co najmniej jednego państwa trzeciego w ciągu trzech lat poprzedzających zgłoszenie.
- Po wstępnym przeglądzie wszystkich uwag Komisja uznała za uzasadnione wszczęcie szczegółowego dochodzenia w odniesieniu do dwóch oferentów, ponieważ istnieją wystarczające przesłanki wskazujące na to, że obu przyznano subsydia zagraniczne zakłócające rynek wewnętrzny - czytamy w komunikacie firmy.