Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) wraz z Polską Izbą Magazynowania Energii (PIME) 5 września br. opublikowały „Mapę drogową dla magazynów ciepła w Polsce”. Raport dotyczy kluczowej roli magazynów ciepła w stabilizacji systemu energetycznego w Polsce.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że rok do roku rośnie generacja energii z pogodozależnych OZE – w 2023 roku miały 23,7 proc. udziału w krajowym systemie elektroenergetycznym. We współpracy z branżą ciepłowniczą (ankietowanie) i ekspertami opisują dominujące obecnie technologie: magazynowanie ciepła krótko- i długoterminowe (w tym sezonowe) oraz nisko- i wysokotemperaturowe (w szczególności w kontekście zmian na rynku energii elektrycznej). Analizie zostały poddane potrzeby: prosumentów, ciepłownictwa systemowego, przemysłu i energetyki.
Magazyny ciepła mogą gromadzić nadwyżki OZE
Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Grzegorz Wiśniewski, przedstawił wnioski z raportu, m.in. dotyczące podstawowej funkcji magazynu ciepła, jaką jest zrównoważenie w cyklu dobowym lub sezonowym popytu oraz podaży na energię elektryczną i ciepło, a także zagospodarowywania okresowych nadwyżek energii elektrycznej z OZE poprzez wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej w cyklach zgodnych z profilami cen taryf dynamicznych i dynamiką cen hurtowych.
– Magazyny ciepła są obecnie najbardziej ekonomicznie uzasadnionym sposobem zagospodarowania zarówno godzinowych, dobowych jak i sezonowych nadwyżek energii z tzw. pogodozależnych OZE – podkreślił Grzegorz Wiśniewski. Jego zdaniem do 2030 roku zasobniki ciepła domowe i sezonowe magazyny ciepła w ciepłownictwie systemowe mogą w szczytach i w sezonie letnim zagospodarować 18 GW nadwyżek energii z OZE, chroniąc je przed wyłączeniem przez operatorów i przed ujemnymi cenami energii elektrycznej, dając jednocześnie po konkurencyjnej cenie zielone ciepło jego odbiorcom.
Prezes IEO poświęcił też uwagę kotłom elektrodowym – uznawanym w ciepłownictwie za najkorzystniejsze rozwiązanie – szczególnie są rekomendowane tam, gdzie nie ma możliwości realizacji innych inwestycji (brak sieci gazowej, zasobów biomasy, terenów pod inwestycje w OZE). Wśród kluczowych rekomendacji prezes Wiśniewski wymienił natomiast m.in. praktyczne wdrożenie w Polsce procedury w sprawie ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji technologii neutralnych emisyjnie (NZIA) oraz usuwanie ograniczeń formalnoprawnych w zakresie procedur środowiskowych, zwolnienie magazynów sezonowych ciepła typu PTES z opodatkowania ich w całości 2-procentową stawką podatku od nieruchomości.