PGE miało zysk wyższy od oczekiwań

W drugim kwartale zysk netto PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA wzrósł do 1,28 miliarda złotych z około miliarda złotych rok wcześniej, podało PGE w środę. Tym samym wynik wynik był sporo wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 1,03 miliarda.

Publikacja: 28.08.2013 10:28

PGE miało zysk wyższy od oczekiwań

Foto: Bloomberg

Analitycy oczekiwali wzrostu zysku, ponieważ przy zbliżonej do zeszłorocznej produkcji niższe były, według nich, koszty w segmencie wytwarzania. Jednak wygląda na to, że skali obniżki kosztów rynek nie doszacował.

- Wyniki są powyżej oczekiwań, co wynika głównie z niższych kosztów. Koszty emisji CO2 czy koszty paliw są znacząco niższe niż w pierwszym kwartale - powiedział analityk Societe Generale Leszek Iwaszko. - Widać też poprawę marży na dystrybucji w hurcie i detalu. Pozytywny wpływ rekompensat jest zgodny z oczekiwaniami - dodał.

W całym półroczu PGE zarobiło na czysto 2,511 miliarda złotych.

W ocenie analityków kurs powinien zachowywać się lepiej od rynku. A uwagę inwestorów skupiać będą wypowiedzi na temat oczekiwanych cen energii elektrycznej w 2014 roku i plany PGE dotyczące gigantycznego projektu rozbudowy elektrowni w Opolu.

Spółka najpierw uznała planowaną rozbudowę elektrowni w Opolu o dwa nowe bloki po 900 MW (megawatów), każdy kosztem 11,6 miliarda złotych, za nieopłacalną.

Jednak rząd Donalda Tusk uznał projekt za ważny dla bezpieczeństwa energetycznego i obecnie kontrolowana przez państwo PGE projekt planuje realizować i pracuje na zwiększeniem jego rentowności.

W projekt ma zgodnie z warunkową umową zaangażować się również kontrolowana przez państwo Kompania Węglowa poprzez dostawy węgla do elektrowni.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?