Rosyjska ropa uwalnia się od Brent

Rusza testowy handel nowymi markami rosyjskiej ropy, nie powiązanymi z europejską marką Brent. Ma to podnieść cenę rosyjskiego surowca i uwolnić od wahań rynku.

Publikacja: 11.11.2015 10:05

Rosyjska ropa uwalnia się od Brent

Foto: Bloomberg

W tym miesiącu odbędzie się pierwszy handel nowymi markami rosyjskiej ropy, dowiedziała się gazeta RBK. Cele są dwa - znieść zależność od europejskiej marki Brent, co podniesie wartość surowca oraz zrealizować polecenie Putina o handlu za ruble.

Obecnie Rosja eksportuje ropę surową dwóch marek - Urals i ESPO (płynie rurociągiem Wschodnia Syberia-Pacyfik). Obie są sprzedawane ze zniżką w stosunku do ceny marki Brent z Morza Północnego. Powodem jest brak jednego, przejrzystego mechanizmu cenowego i gwarancji dostaw.

Zdaniem rosyjskich urzędników - autorów pomysłu o nowych markach, aby zostały one uznane jako samodzielne przez zagranicznych kupujących, handel nimi musi odbywać się na giełdzie po przejrzystej i zrozumiałej cenie. Transport i wielkość dostaw byłyby gwarantowane dla wszystkich biorących udział a wielkość oferowanej ropy byłaby nie mniejsza niż 10-15 mln ton rocznie lub 3 mln baryłek na dobę. To wielkość, która, jak pokazuje globalna praktyka, gwarantuje wyjście marki za międzynarodowe rynki.

Nowa marka rosyjskiej ropy będzie mieć prawdopodobnie nazwę Rebco (Russian Export Blend Crude Oil). Została stworzona w połowie lat 2000, a jej debiut odbył się na platformie elektronicznej CME Group w Chicago. Potem trafił na giełdę w St. Petersburgu i tam już nie działo się nic, bo nie było popytu. Próba targów na NYMEX zakończyła się fiaskiem. Przez cztery lata nie zawarto na Rebco ani jednego kontraktu.

Jak poinformował Aleksiej Rybnikow prezes giełdy towarowej w St. Petersburgu, gotowe są ogólne warunki dostaw rosyjskiego surowca na eksport poprzez tę giełdę; zasady handlu i odpowiednie oprogramowanie. Trwają szkolenia pracowników firm naftowych i handlowych, a cały system ma rozpocząć regularną pracę do końca 2016 r. Pierwsze sprzedaże testowe zostały zaplanowane na listopad.

Rosjanie liczą, że będą sprzedawać 5-10 tankowców swojej ropy miesięcznie. Udział w giełdzie dla rosyjskich firm będzie dobrowolny, a władze przygotowują zachęty. Obecnie marka Ural jest ich zdaniem, niedoszacowana; sprzedaje się ją głównie na rynek Europy, gdzie produkuje się z niej głownie olej napędowy. Nowa marka powinna być cenowo porównywalna z Brent.

Eksperci uważają, że kupującymi mogą być głównie nieduże firmy. Co do handlu w rublach, to dziś odbywa się on tylko wewnątrz Rosji.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?