Jarosław Kochaniak o prywatyzacji SPEC

Kryterium wyboru przyszłego inwestora będzie zaoferowana cena. Oczywistym jest także, że żaden z inwestorów, który nie przedstawi klarownych, dobrych i strategicznych pomysłów na długofalowy rozwój spółki, nie może liczyć na realne uczestnictwo w procesie - mówi Jarosław Kochaniak, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy

Publikacja: 19.05.2011 10:49

Jarosław Kochaniak o prywatyzacji SPEC

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Energianews.pl: Z iloma konkretnie oferentami trwają teraz ustalenia (ratusz mówił o kilkunastu, ale to nie jest za bardzo precycyjne podejście).

Jarosław Kochaniak:

Ze względu na interes miasta i dobro prowadzonego procesu nie mogę ujawnić  liczby podmiotów, z którymi toczą się rozmowy. Mogę jednak powiedzieć, że nasze przewidywania dotyczące skali zainteresowania potencjalnych partnerów w pełni się sprawdziły. Liczba zainteresowanych jest większa niż w innych, porównywalnych do tego, procesach prywatyzacyjnych. Rzeczywiście, niewiążące oferty złożyło kilkanaście podmiotów, z których wybraliśmy inwestorów  do kolejnego etapu prywatyzacji SPEC. Duże zainteresowanie nabyciem akcji spółki jest dowodem na to, że prywatyzacja SPEC to transakcja unikalna w skali europejskiej.

Na jakim etapie jest proces wyboru inwestora?

Jesteśmy teraz w kluczowej fazie procesu. Zakończył się już etap prezentacji zarządu SPEC, który przedstawił potencjalnym inwestorom aktualny stan spółki, perspektywy rozwoju i prognozy finansowe. Dodatkowo wszyscy zainteresowani mają już za sobą wizje lokalne w SPEC. Cały czas toczy się proces due diligence, w którym inwestorzy badają dokumenty wewnętrzne spółki. Rozpoczął się także etap prezentacji inwestorów dla miasta stołecznego Warszawy.

Jakie dokumenty są udostępniane w procesie badania?

Inwestorzy uzyskali dostęp do kluczowych dokumentów spółki w formule wirtualnego dostępu do danych, zapewniliśmy im maksymalny komfort dla przygotowania dobrych ofert wiążących. W procesach takich jak ten, inwestorzy mają również możliwość zadawania pytań, zgodnie z ustalonym limitem.

Do kiedy potrwają prezentacje inwestorów?

Jeśli chodzi o najważniejszy element, czyli o prezentacje inwestorów i wstępnych założeń ich przyszłych ofert, to spotkania zakończą się w tym tygodniu. W pierwszej połowie czerwca spodziewamy się ofert wiążących. Następnie, szczegółowo przeanalizujemy oferty i wybierzemy inwestora lub inwestorów, z którymi podejmiemy negocjacje.

Na jakie kryteria wyboru kładzie nacisk ratusz? Na ile istotna jest cena, a na ile plan rozwoju spółki?

Warunki, które bierzemy pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zostały jasno określone w dokumentach przetargowych. Kryterium wyboru przyszłego inwestora będzie zaoferowana cena.  Oczywistym jest także, że żaden z inwestorów, który nie przedstawi klarownych, dobrych i strategicznych pomysłów na długofalowy rozwój spółki, nie może liczyć na realne uczestnictwo w procesie. W takiej spółce jak SPEC tkwi ogromny potencjał, nie wyobrażam sobie, aby nie zagwarantować jego wykorzystania.

Czy przy sprzedaży zawarte zostaną ustalenia takie jak np. plan inwestycyjny, pakiet pracowniczy, itd.?

Plan inwestycyjny jest jednym z kluczowych elementów, które inwestorzy powinni opracować. Decyzja o prywatyzacji SPEC została podjęta z jednym, ale bardzo kluczowym założeniem – nowy właściciel powinien zapewnić spółce konsekwentny i przemyślany rozwój. SPEC potrzebuje inwestora z wizją długoterminowego rozwoju spółki, plan inwestycji jest instrumentem do tego służącym. Tak jak już podkreślałem wcześniej, chcemy wybrać inwestora, który ze względu na specyfikę działalności będzie dobrym parterem dla miasta i zapewni jak najlepsze warunki dla rozwoju usług świadczonych przez SPEC.

Jeśli chodzi o pakiet socjalny, to inwestorzy są świadomi, iż wybrany przez miasto inwestor będzie miał możliwość poczynienia szczegółowych uzgodnień z partnerami społecznymi.

Czy istnieją jakieś preferencje dotyczące inwestora: jeśli chodzi o to, czy ma być to inwestor branżowy czy finansowy, polski, czy zagraniczny?

Nie. Tak jak mówiłem już niejednokrotnie, nie mamy żadnych preferencji dotyczących pochodzenia inwestora. Najważniejsza jest maksymalizacja ceny przy zagwarantowaniu spółce i miastu optymalnych warunków do rozwoju i współpracy. Proces jest transparentny, procedury na każdym etapie bardzo jasne i klarowne. Kryteria, według których prowadzimy analizy zostały przedstawione inwestorom w procedurach transakcyjnych. Pragnę zwrócić uwagę, iż na tym etapie procesu mamy zaangażowanych inwestorów zarówno branżowych jak i fundusze inwestycyjne, podmioty zagraniczne i krajowe.  To świadczy najlepiej o transparentności i przejrzystości procesu.

A czy mają znaczenie aspekty właścicielskie i skład akcjonariatu w przypadku potencjalnych inwestorów? Czy PGE i PGNiG, które zapowiedziały wspólne działanie, stoją na lepszej pozycji niż spółki, w które nie jest zaangażowany Skarb Państwa?

Reguły gry są takie same dla wszystkich inwestorów, niezależnie od tego, kim są ich właściciele i raz jeszcze chcę podkreślić, że nie będzie absolutnie żadnych preferencji. Nie są i nie będą uwzględniane żadne czynniki, które nie byłyby związane jednoznacznie z merytorycznymi i transakcyjnymi elementami poszczególnych ofert. Właścicielem SPEC jest miasto stołeczne Warszawa i to interes spółki oraz mieszkańców stolicy jest tutaj na pierwszym miejscu.

Pytanie które powtarza się już od jakiegoś czasu - czy były prowadzone ustalenia z Vattenfallem albo jego doradcami odnośnie planu gry? Sprzedaż Vattenfall Heat również zbliża się szybkimi krokami.

Żadne formalne  ustalenia pomiędzy SPEC i Miastem a Vattenfallem czy też pomiędzy doradcami nie były prowadzone. To, że procesy sprzedaży SPEC oraz sprzedaży Vattenfall Heat toczą się właściwie równolegle, nie oznacza, że są w jakikolwiek sposób uzależnione od siebie. Jeśli któryś z inwestorów zakłada zakup obu aktywów, a z punktu widzenia wielu z nich takie rozwiązanie ma silne uzasadnienie ekonomiczne, to są to indywidualne strategie i plany tych podmiotów. My jesteśmy odpowiedzialni za transakcję SPEC, prowadzimy ją z najwyższą starannością i jesteśmy skupieni tylko i wyłącznie na tym, aby zapewnić Miastu jak najlepszy efekt tego procesu.

Energianews.pl: Z iloma konkretnie oferentami trwają teraz ustalenia (ratusz mówił o kilkunastu, ale to nie jest za bardzo precycyjne podejście).

Jarosław Kochaniak:

Pozostało 97% artykułu
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości