Europejski Bank Inwestycyjny udzieli 600 mln zł kredytu państwowemu Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Pozyskane pieniądze będą przeznaczone na finansowanie budowy terminalu na skroplony gaz w Świnoujściu. Do podpisania umowy dojdzie jutro w Warszawie. Kredyt będzie dostępny do końca 2014 r. Maksymalny termin jego spłaty przewidziano na 20 lat.
Koszt budowy terminalu wynosi ponad 2,4 mld zł netto. Inwestycję realizuje konsorcjum z udziałem m.in. włoskiego i francuskiego Saipem oraz giełdowego PBG. Zleceniodawcą jest Polskie LNG, spółka zależna od Gaz-Systemu. Projekt finansuje ze środków własnych, pożyczek, kredytów i dotacji unijnych. Gaz-System pieniądze pozyskane z EBI przekaże Polskiemu LNG w formie jednej lub kilku pożyczek.
Terminal LNG ma być oddany do użytku 30 czerwca 2014 r. Pod koniec listopada zakończono budowę ścian dwóch zbiorników, w których ma być składowany skroplony gaz (LNG). Następny etap to przykrycie ich betonowymi kopułami, co ma nastąpić w pierwszym kwartale. Jak zapewnia Gaz-System, wszystkie prace idą zgodnie z planem.
Równolegle do prac budowlanych prowadzona jest procedura przydzielania zdolności regazyfikacyjnych, która zdecyduje o tym, kto i ile skroplonego gazu będzie mógł sprowadzić do Świnoujścia drogą morską, a następnie wprowadzić surowiec do krajowych gazociągów. W 2009 r. odbył się jej pierwszy etap. Wówczas chęć sprowadzenia LNG zgłosiło tylko Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka zarezerwowała 65 proc. mocy. Do 30 grudnia Polskie LNG przyjmuje zgłoszenia na pozostałe 35 proc. zdolności.
Terminal będzie mógł odbierać do 5 mld m sześc. gazu rocznie. Dla porównania – Polska zużywa go obecnie około