„Raport (...) stanowi ważny głos w debacie dotyczącej liberalizacji sektora gazowego w Polsce. Raport UOKiK zawiera rzetelny opis aktualnej sytuacji na rynku gazu, a także wskazuje główne wyzwania związane z procesem liberalizacji" – czytamy w komunikacie.
To odpowiedź spółki na wczorajszy raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pt. „Kierunki rozwoju ochrony konkurencji i konsumentów na rynku gazu w Polsce", który jako jeden z postulatów wymieniał rozdzielenie hurtowej i detalicznej sprzedaży w PGNiG.
Przedstawiciele spółki o szczegółach na razie nie chcą mówić. Andrzej Janiszowski, dyrektor departamentu regulacji PGNiG i dyrektor zarządzający PGNiG Sales&Trading ujawnił jedynie, że docelowo planowane jest skonsolidowanie w jednym miejscu zarówno sprzedaży gazu, jak i energii elektrycznej i ciepła, które wytwarzają chociażby warszawskie elektrociepłownie.
Spółka ocenia, że liberalizacja rynku gazu w Polsce powinna nastąpić stopniowo dla poszczególnych segmentów rynku. Jej zdaniem, warunkiem koniecznym powodzenia tej koncepcji jest jednak niedopuszczenie do powstania dualizmu cenowego, tj. sytuacji, w której dana grupa odbiorców miałaby prawo zakupu gazu po stawkach rynkowych bądź regulowanych.
W opublikowanym komunikacie PGNiG podkreśliło, że jest również aktywnie zaangażowane w uruchomienie handlu gazem ziemnym na giełdzie towarowej. „Obecnie PGNiG negocjuje warunki współpracy z TGE oraz IRGiT i jeszcze w IV kwartale tego roku złoży pierwsze oferty. W początkowym okresie funkcjonowania rynku giełdowego planowana jest sprzedaż na poziomie nie mniej niż 0,4 mld m