Za mało paliwa

Kraje Europy Środkowej stoją w obliczu zakłóceń w pracach swych rafinerii i wyższych cen paliw. Rosja coraz więcej ropy eksportuje do Azji

Publikacja: 08.11.2012 18:24

Za mało paliwa

Foto: Bloomberg

Rafinerie w Europie Środkowej mogą mieć wkrótce problemy z dostawami ropy. Rozpędzone azjatyckie gospodarki chłoną coraz więcej paliwa z Rosji, która jest głównym dostawcą surowca na rynek środkowoeuropejski. Alternatywne drogi importu surowca mają ograniczoną przepustowość i są coraz bardziej kosztowne.

Przez rurociąg Przyjaźń trafia obecnie do Europy o połowę mniej surowca niż kiedyś, po tym jak Moskwa w ciągu ostatnich 10 lat zbudowała nowe rurociągi i porty, by dostarczać paliwo bezpośrednio do odbiorów w Europie Północnej i Azji.

- To prawda, że sytuacja staje się krytyczna. Przedstawiciele rafinerii chyba nie doceniają powagi sytuacji - powiedział prezes czeskiego operatora rurociągów Mero, Jaroslav Pantucek.

Dostawy ropy z Rosji do Europy przez rurociąg Przyjaźń zmalały w tym roku do wieloletniego minimum na poziomie około 900 tys. baryłek dziennie, po tym jak uruchomiono bałtycki port Ust-Ługa i wzrósł eksport do Azji.

- Gdybym miał rafinerię przy rurociągu Przyjaźń, teraz bym ją sprzedał - powiedział w ubiegłym miesiącu przedstawiciel Gazprom Nefti, Aleksiej Kornienkow.

Dostawy ropy do Czech, Słowacji i Węgier zapewnia południowa nitka rurociągu Przyjaźń, podczas gdy północna zaopatruje Polskę i Niemcy. Kiedyś do tych dwóch ostatnich krajów trafiało nawet milion baryłek ropy dziennie, a obecnie często tylko 600 tys.

Eksport rosyjskiej ropy do Polski przez rurociąg Przyjaźń zmalał w ostatnich latach o jedną czwartą, a źródła rynkowe informują, że rafinerie coraz częściej obawiają się czeskiego scenariusza i silnego spadku dostaw.

Obawy budzi nie tylko fakt, że Rosja eksportuje ropę w innych kierunkach, ale również ostatnie przejęcie przez Rosnieft rosyjsko-brytyjskiej spółki TNK-BP.

- Ta informacja wywołała strach wśród Polaków, ponieważ doskonale wiedzą, że Przyjaźń nigdy nie będzie zbyt wysoko na liście preferowanych rurociągów Rosniefti - powiedział przedstawiciel rosyjskiej branży paliwowej.

W czwartym kwartale TNK-BP ma zapewnić około 40 procent dostaw rosyjskiej ropy do Polski przez rurociąg Przyjaźń. Pozostaje pytanie, na ile dostawy ulegną zmianom po finalizacji przejęcia TNK-BP przez Rosnieft w przyszłym roku.

- Polska ma dwie drogi dostaw - przez rurociąg Przyjaźń i gdański Naftoport. Dotąd nie mieliśmy żadnych problemów z dostawami ropy. PKN Orlen bada możliwości zakupu wielu rodzajów ropy z różnych źródeł -  poinformowało biuro prasowe PKN Orlen.

Rosja ma w przyszłym miesiącu otworzyć nowy rurociąg do Azji, co zwiększy konkurencję o jej zasoby. Coraz bardziej odczuwalny staje się także silny popyt wewnętrzny przy w zasadzie stabilnej produkcji.

Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont