PGNiG będzie dostarczało gaz ziemny ze złóż krajowych, w tym z niedawno otwartej kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów, w pobliżu której zlokalizowana jest Elektrociepłownia Gorzów. Moc nowego kogeneracyjnego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Gorzów to 138 MWe (moc elektryczna) i 90 MWt (moc cieplna).
Wiceprezes Zarządu PGE GiEK Waldemar Szulc powiedział na czwartkowej konferencji, że dzięki umowie do nowego bloku energetycznego będzie dostarczany gaz po cenach znacznie niższych od gazu taryfowanego. "Rozpoczyna się nowy etap w funkcjonowaniu gorzowskiego oddziału, który przyniesie wymierne korzyści zarówno naszej spółce, jak również całemu regionowi i oczywiście naszym kontrahentom" - podkreślił.
Umowa została podpisana na 20 lat, licząc od daty rozpoczęcia dostaw gazu. Zgodnie z jej zapisami dostawy zostaną uruchomione po oddaniu bloku do użytku. PGNiG będzie dostarczać 281 mln m sześc. surowca rocznie.
"Rozwój krajowego upstreamu (wydobycia surowca - PAP) jest strategicznym celem PGNiG na przyszłość. Priorytet spółki to także rozszerzanie i pogłębianie współpracy z polskimi firmami. Dzisiejsza umowa jest kolejnym krokiem w tym kierunku, a pozyskanie tak znacznego klienta jakim jest Polska Grupa Energetyczna dowodzi także, że pewność i bezpieczeństwo dostaw są ciągle w cenie" - powiedział na konferencji p.o. prezesa PGNiG Jerzy Kurella.
Również w czwartek PGE podpisała umowę na budowę tego bloku oraz wieloletnią umowę na świadczenie usług serwisowych z konsorcjum Siemens. Wartość kontraktu na budowę wynosi 562 mln zł, a oddanie obiektu ma nastąpić w ciągu 28 miesięcy od udzielenia zamówienia.