PGNiG będzie dostarczać gaz do Elektrociepłowni Gorzów

PGNiG będzie dostarczać gaz do nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów, który ma zostać uruchomiony w 2015 r. Inwestycję realizuje PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Umowa w sprawie dostaw gazu została podpisana w czwartek, a jej szacunkowa wartość to 3 mld zł.

Publikacja: 03.10.2013 16:34

PGNiG będzie dostarczać gaz do Elektrociepłowni Gorzów

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

PGNiG będzie dostarczało gaz ziemny ze złóż krajowych, w tym z niedawno otwartej kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów, w pobliżu której zlokalizowana jest Elektrociepłownia Gorzów. Moc nowego kogeneracyjnego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Gorzów to 138 MWe (moc elektryczna) i 90 MWt (moc cieplna).

Wiceprezes Zarządu PGE GiEK Waldemar Szulc powiedział na czwartkowej konferencji, że dzięki umowie do nowego bloku energetycznego będzie dostarczany gaz po cenach znacznie niższych od gazu taryfowanego. "Rozpoczyna się nowy etap w funkcjonowaniu gorzowskiego oddziału, który przyniesie wymierne korzyści zarówno naszej spółce, jak również całemu regionowi i oczywiście naszym kontrahentom" - podkreślił.

Umowa została podpisana na 20 lat, licząc od daty rozpoczęcia dostaw gazu. Zgodnie z jej zapisami dostawy zostaną uruchomione po oddaniu bloku do użytku. PGNiG będzie dostarczać 281 mln m sześc. surowca rocznie.

"Rozwój krajowego upstreamu (wydobycia surowca - PAP) jest strategicznym celem PGNiG na przyszłość. Priorytet spółki to także rozszerzanie i pogłębianie współpracy z polskimi firmami. Dzisiejsza umowa jest kolejnym krokiem w tym kierunku, a pozyskanie tak znacznego klienta jakim jest Polska Grupa Energetyczna dowodzi także, że pewność i bezpieczeństwo dostaw są ciągle w cenie" - powiedział na konferencji p.o. prezesa PGNiG Jerzy Kurella.

Również w czwartek PGE podpisała umowę na budowę tego bloku oraz wieloletnią umowę na świadczenie usług serwisowych z konsorcjum Siemens. Wartość kontraktu na budowę wynosi 562 mln zł, a oddanie obiektu ma nastąpić w ciągu 28 miesięcy od udzielenia zamówienia.

Blok ma być podstawową jednostką wytwarzającą energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby Gorzowa Wielkopolskiego i zastąpi aktualnie używane urządzenia zasilane węglem kamiennym.

Szulc po konferencji rozmawiał też z dziennikarzami na temat budowy kolejnych bloków energetycznych. Jak zaznaczył, PGE bez wsparcia dla kogeneracji wstrzyma inwestycje w budowę bloków parowo-gazowych w Pomorzanach, Bydgoszczy i Puławach. "Jesteśmy w trakcie przetargu na wybór wykonawców dla bloków parowo-gazowych w Pomorzanach, Bydgoszczy i jako współudziałowiec w Puławach. Przy braku wsparcia dla kogeneracji, te inwestycje nie będą realizowane" - powiedział. Dodał, że spółka prowadzi rozmowy z PGNiG w sprawie dostaw gazu do tych bloków.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie