Działania realizowane w ramach programu „Efektywność i Rozwój 2013-15" przynoszą Lotosowi konkretne efekty. W I kw. dalszej poprawie uległa płynność finansowa spółki i zmniejszyło się jej zadłużenie. Wskaźnik relacji długu finansowego do kapitału własnego wyniósł 31 marca br. 66 proc. co oznacza spadek 7 o punktów procentowych.
– Pomimo trudnych warunków makroekonomicznych konsekwentnie realizujemy zatwierdzony w ubiegłym roku program, stanowiący uzupełnienie strategii do 2015 roku – podsumowuje Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. – Dynamicznie rozwijamy nasze kompetencje w segmencie poszukiwań i wydobycia, zwiększamy udziały w rynku hurtowym i detalicznym, zmniejszamy zadłużenie. To wszystko jest pozytywnie dyskontowane przez rynek.
Wyniki nadal pozostawały jednak pod presją pogarszających się marż z notowań kluczowych produktów (zwłaszcza oleju napędowego, paliwa lotniczego i lekkiego oleju opałowego) oraz spadku dyferencjału Brent/Ural (-2 proc. kw./kw., -19 proc. r/r). Miało to bezpośredni wpływ na spadek modelowej marży rafineryjnej, która w analizowanym okresie wyniosła 5,05 dol./bbl.
Należy podkreślić, że dzięki realizacji Programu 10+, Lotos dysponuje jedną z najnowocześniejszych rafinerii na świecie, co stanowi istotną przewagę konkurencyjną. W opublikowanym przez Total benchmarku (European Refining Margins Indicator) średnia marża dla rafinerii zlokalizowanych w północno-zachodniej Europie wyniosła w I kw. br. zaledwie 0,9 dol./bbl i spadła o 75 proc. r/r.
Dodatkowo na kurczącym się krajowym rynku hurtowym paliw płynnych Lotos osiągnął w okresie styczeń-luty br. wzrost sprzedaży – zwiększając swój udział o 1,7 pp. – do poziomu 33,7 proc..