PGE, Enea, Tauron mają kupić część kopalni należących do Kompanii Węglowej

Plan naprawczy zakłada z jednej strony przejęcie części kopalń Kompanii Węglowej przez Węglokoks, z drugiej - konsolidację części kopalń ze spółkami energetycznymi. Polskie władze chcą, aby w tym przedsięwzięciu wzięły udział PGE, Tauron i Enea

Publikacja: 11.09.2014 12:38

Plan naprawczy zakłada z jednej strony przejęcie części kopalń Kompanii Węglowej przez Węglokoks, z

Plan naprawczy zakłada z jednej strony przejęcie części kopalń Kompanii Węglowej przez Węglokoks, z drugiej - konsolidację części kopalń ze spółkami energetycznymi.

Foto: Bloomberg

- W pierwszym etapie planu naprawczego Węglokoks przejmie część Kampanii Węglowej. Etap drugi, czyli konsolidacja węglowych aktywów z branżą energetyczną jest w trakcie uzgadniania - powiedział wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

- Firmy energetyczne przejmą część kopalni węglowych. Chcemy aby w tym przedsięwzięciu wzięły udział Enea, PGE oraz Tauron - dodał Tomczykiewicz.

- Szczegóły, w tym które kopalnie i sposób płatności, są jeszcze omawiane. Wszystko zmierza w tym kierunku, ale ostateczne decyzje podjęte będą jeszcze w tym roku - zaznaczył.

W czwartek rano na giełdzie w Warszawie akcje spółek energetycznych mocno tracą. Walory Tauronu zniżkują o 4,40 proc. do 5,0 zł, PGE tracą 4,17 proc. , 20.89 zł, a Enei spadają o 2,97 proc. do 15.67 zł.

Wiceminister poinformował, że najpóźniej do końca września KW powinna rozpocząć swój plan naprawczy na lata 2014-20. Jest on przedmiotem konsultacji społecznych od 1 września. Prezes KW Mirosław Taras mówił w wywiadzie dla PAP, że zakłada on m.in. ograniczenie kosztów, zmianę organizacji produkcji oraz sprzedaż kilku kopalń.

Węglokoks chce przejąć cztery kopalnie

O tym, że Węglokoks jest zainteresowany przejęciem czterech kopalń od Kompanii Węglowej informował PAP na początku tego miesiąca prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło. "Bylibyśmy zainteresowani przejęciem czterech kopalń od Kompanii Węglowej. Od dawna mówimy, że chcemy się umocować w produkcji węgla" - powiedział Podsiadło. "Nie ustaliliśmy jeszcze, które konkretnie kopalnie moglibyśmy przejąć, ale ustaliliśmy wstępnie, że byłyby to dwie dobre i dwie złe" - dodał.

Kompania Węglowa boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Po I półroczu na 14 kopalń w spółce jedynie trzy są rentowne. Wynik finansowy spółki po sześciu miesiącach wynosił minus 342,3 mln zł wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. W ubiegłym roku KW zanotowała prawie 700 mln zł straty netto, a jej strata na sprzedaży węgla wyniosła 1,2 mld zł. Według danych resortu gospodarki, w pierwszym półroczu strata finansowa całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Na samej sprzedaży węgla w pierwszych sześciu miesiącach spółki węglowe straciły ponad miliard zł.

Związkowcy protestują

Kilka tygodni temu związkowcy, którzy poznali założenia planu, sprzeciwili się zamierzeniom zarządu. Jak mówili, nie zgadzają się, by plan naprawczy firmy był realizowany - jak to określają - "kosztem pracowników". Sprzeciwiają się także koncepcji sprzedaży kilku kopalń KW. Przypomnieli, że Kompania sprzedała niedawno za 1,49 mld zł kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Związkowcy chcą zarazem konsolidacji górnictwa z sektorem energetycznym, co ich zdaniem rozwiązałoby problem konkurencyjności cenowej polskiego węgla, bo wyeliminowałoby pośredników w handlu nim.

Prezes Tauronu Dariusz Lubera mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że spółka może ponownie rozważyć odkupienie od Kompanii Węglowej kopalni Bolesław Śmiały. Z kolei prezes Enei Krzysztof Zamasz informował wtedy PAP, że spółka nie prowadzi żadnych rozmów w sprawie potencjalnego udziału w planie naprawczym Kompanii Węglowej. PGE podała kilka dni temu, że nie prowadzi żadnego badania due diligence kopalń należących do KW.

Premier Donald Tusk mówił w ubiegłym tygodniu, że rząd poważnie analizuje konsolidację w sektorze węglowym, a w rozmowach o górnictwie węgla uczestniczy m.in. PGE, ponieważ rząd widzi potrzebę mocniejszego związania energetyki z wydobyciem węgla.

- W pierwszym etapie planu naprawczego Węglokoks przejmie część Kampanii Węglowej. Etap drugi, czyli konsolidacja węglowych aktywów z branżą energetyczną jest w trakcie uzgadniania - powiedział wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

- Firmy energetyczne przejmą część kopalni węglowych. Chcemy aby w tym przedsięwzięciu wzięły udział Enea, PGE oraz Tauron - dodał Tomczykiewicz.

Pozostało 90% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie