Niemcy dali zgodę na Nord Stream 2

Gazprom nie ma jeszcze nawet zgody na budowę na terenie Rosji, a już otrzymał pierwsze pozwolenie na niemiecki odcinek podmorski.

Aktualizacja: 12.12.2017 18:47 Publikacja: 12.12.2017 15:58

Niemcy dali zgodę na Nord Stream 2

Foto: Bloomberg

Urząd Górniczy miasta Stralsund (Strzełowo) wydał pierwszą częściową zgodę na budowę gazociągu Nord Stream 2 w rejonie niemieckiego szelfu kontynentalnego, podała agencja Prime za mediami niemieckimi.

Pozwolenia opiewa na 35-kilometrowy odcinek w rejonie Bałtyku i gminy Lubmin. Zgodę na budowę musi jeszcze dać Urząd Federalny ds transportu morskiego i hydrografii. Aby Gazprom miał pozwolenia ma cały niemiecki odcinek, potrzebne są jeszcze zgody od właścicieli czterech terytoriów, przez które przechodzić ma rura.

W końcu minionego tygodnia Gazprom poinformował, że podpisał już wszystkie kontrakty na materiały, sprzęt i usługi potrzebne do budowy gazociągu Nord Stream 2. Rosjanie są pewni, że dwie nowe nitki będą gotowe w 2019 r.

Inwestycją są zaniepokojone nie tylko kraje Europy Środkowo-wschodniej, ale też Biały Dom. W końcu listopada w oficjalnym stanowisku podali, że rozbudowa gazociągu północnego a także już budowany Turecki Potok „wzmocnią rosyjską dominację w Europie i zmniejszą bezpieczeństwo energetyczne".

Dzień później odmienne zdanie wyraził były premier rządu Bawarii Edmund Stoiber: „Nie możemy z powodu Krymu zmieniać zasady. Mamy długoletnie doświadczenie z dostawami gazu i ropy z ZSRR. Nawet w czasach zimnej wojny te zobowiązania zawsze były wykonywane(...) Zgadzam się z Garrielem (wicekanclerz Niemiec), że Komisja Europejska powinna zamiast przeszkadzać w budowie Nord Stream 2, zwiększyć wysiłki na rzecz poprawy dostaw gazu na rynek europejski" - mówił Niemiec podczas X Rosyjsko-Niemieckiego Forum Surowcowego w St. Petersburgu na początku grudnia.

Niemcy to obok Austrii największy sojusznik i entuzjasta Nord Stream 2.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej