Fortum obiecuje darmowy prąd po godzinach szczytu, ale jest spora opłata handlowa

123rf.com

Fortum rozpoczyna sprzedaż energii elektrycznej i gazu pod własną marką. Marka Duonu, przejętego przez Finów wiosna tego roku, znika z rynku.

Firma przygotowała ofertę, w ramach której klienci indywidualni będą mogli bez limitów korzystać z darmowej energii przez dziesięć godzin na dobę, czyli między 13 a 15 oraz w nocy (od 22 do 6 rano). To godziny poza szczytem, w których zużycie prądu znacząco spada, a w związku z tym ceny energii są jednymi z najtańszych w ciągu doby. Fotum obiecuje, że w pozostałe godziny sprzeda prąd taniej niż wynika to z dotychczasowej umowy. Oferta obowiązuje do końca 2017 r.

Eksperci Fortum szacują, że dzięki częściowemu przeniesieniu poboru prądu na te godziny, mieszkańcy trzypokojowego mieszkania w Warszawie oszczędzą nawet do 550 złotych rocznie. Z kolei w przypadku domku jednorodzinnego kwota oszczędności wzrośnie nawet powyżej tysiąca złotych.

– Kluczem do pełnego wykorzystania pakietu bezpłatnych godzin jest właściwe zaplanowanie poboru prądu. Proste działania, takie jak ładowanie urządzeń mobilnych po godzinie 22 czy częstsze korzystanie z funkcji opóźnionego startu w pralce pozwolą przenieść nawet do 40 procent dobowego zużycia energii na darmowe godziny. Przełoży się to na niższe rachunki – podkreśla Mariusz Caliński z Fortum.

Ale oferta ma haczyk. Bo miesięcznie w ciągu roku jej obowiązywania trzeba uiszczać 9,9 zł opłaty handlowej, co może zmniejszyć potencjalne oszczędności lub zupełnie je wyeliminować.

Zdaniem ekspertów obserwujących ten rynek korzyści dla odbiorców maleją znacząco, jeśli owa opłata przekracza poziom 5 zł na miesiąc.

Fortum działa na rynku sprzedaży energii elektrycznej od ponad 20 lat i w tym momencie obsługuje 1,3 mln klientów w Finlandii, Szwecji i Norwegii, co zapewnia mu pozycję lidera w krajach nordyckich. Eksperci Fortum szacują, że na polskim rynku znajduje się około 17 milionów klientów, a postępująca liberalizacja daje szansę szybkiego rozwoju nowym uczestnikom rynku.

Mogą Ci się również spodobać

Pod koniec roku łupki mogą powrócić do gry

Po raz pierwszy amerykańskie koncerny zmniejszają wydobycie ropy z pokładów łupkowych. Producenci takiej ropy ...

Nagrody dla dziennikarzy Rzeczpospolitej i Parkietu

Aneta Wieczerzak – Krusińska została dziennikarzem roku oraz otrzymała wyróżnienie za najlepszy artykuł dotyczący ...

Putin mówi, ropa tanieje

Po trzech dniach spokoju ceny ropy znów spadają. To reakcja rynków na wystąpienie prezydenta ...

Gazoport w Gdańsku na unijnej liście

Komisja Europejska przyznała inwestycji dotyczącej budowy terminalu LNG typu FSRU status tzw. projektu będącego ...

Samorządy chcą większej osłony cen prądu

Rządowe propozycje niwelujące podwyżki cen prądu mogą być niewystarczające dla miast i gmin. Dlatego ...

Mocno spada kurs PKN Orlen

Inwestorzy obawiają się, że nowy zarząd zaangażuje koncern w realizację nierentownych, długotrwałych i drogich ...