Będą nowe elektrownie na kolejne lata. Aukcja rynku mocy rozstrzygnięta

Elektrownie zaoferowały mniej mocy do produkcji pądu niż spodziewał się tego operator systemu elektroenergetycznego w ramach tzw. aukcji rynku mocy na 2027 r.

Publikacja: 15.12.2022 13:17

Będą nowe elektrownie na kolejne lata. Aukcja rynku mocy rozstrzygnięta

Foto: Bloomberg

Chodzi o obowiązek dostaw mocy, który Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wykupują od spółek energetycznych w drodze aukcji, na dany rok kalendarzowy z odpowiednim wyprzedzeniem. Chodzi o zapewnienie dostaw energii, wówczas, kiedy sytuacja bilansowa jest napięta. PSE jak dotychczas skorzystał raz z tego mechanizmu w tym roku, przywołując do pracy jednostki, które takie umowy mocowe miały wykupione.

Czytaj więcej

Czy zabraknie nam mocy do produkcji prądu? Zapasy węgla dadzą odpowiedź

Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, aukcja główna na rynku mocy na 2027 r. została zakończona w pierwszej rundzie. Wstępne wyniki aukcji zostaną opublikowane w terminie trzech dni roboczych od dnia jej zakończenia. Z harmonogramu aukcji wynika, że w pierwszej rundzie cena wywoławcza wynosiła 406,35 zł/kW/rok, a cena minimalna 372,51 zł/kW/rok. Nie znamy jeszcze ceny zamknięcia, jednak można spodziewać się, że była ona wyższa niż w roku poprzednim na dostawy w 2026 r. PSE podawały, że zaokrąglona do 1GW łączna wielkość obowiązków mocowych oferowanych przez dostawców mocy wynosiła ok.5 GW. To mniej niż zapotrzebowanie jakie zgłaszały PSE, które wynosiło 6,3 GW na 2027 r. Brakującą moc PSE będzie więc nabywać w aukcjach kwartalnych. Tegoroczna aukcja na 2027 r. skończyła się bardzo szybko, bo już w I rundzie.

Łączna wielkość umów mocowych zawartych przez największego producenta energii w Polsce, Polską Grupę Energetyczną wynosiła 1,18 GW. Do tegorocznej aukcji mocy PGE zgłosiło m.in. nowy, planowany blok gazowo-parowy w elektrowni Rybnik oraz wielkoskalowy magazyn energii w Żarnowcu. W ramach 17 letniego kontraktu terminowego zakontraktowano 794 MW, w ramach umowy 7 letniej 179,6 MW zaś w ramach kolejnej umowy rocznej 210 MW.

Z kolei Orlen w aukcji rynku mocy zakontraktował 28 jednostek o mocy 1,1 GW. Są to m.in. 7-letnie umowy dla źródeł zeroemisyjnych, w tym elektrochemicznego magazynu energii przy farmie wiatrowej Bystra i 7 małych elektrowni wodnych, które zmodernizuje Energa. Wcześniej Energa podała, że zakontraktowała dla swoich jednostek na aukcji rynku mocy na 2027 r. łącznie 894,461 MW obowiązku mocowego, a jej łączne przychody w 2027 r. z tytułu zawartych kontraktów mogą wynieść co najmniej 363,44 mln zł. Pozostałe ponad 200 MW to obowiązki, które zgłosiły inne spółki z grupy Orlen. Najprawdopodobniej spółki grupy Orlen zgłosiły także blok gazowo - parowy w Gdańsku o mocy 456 MW, który jest dopiero w planowaniu.

O wygranej aukcji poinformowała także Polenergia. Należąca do spółki Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna zaoferowała obowiązek mocowy na 2027 r. w łącznej wysokości 112 MW. Inne duże spółki jak Enea i Tauron nie poinformowały jeszcze o jednostkach, które zaoferowały w ramach tej aukcji.

Rynek mocy, to forma zabezpieczenia finansowego dla spółek energetycznych, aby te utrzymywały w gotowości bloki energetyczne. Koszt rynku mocy w 2021 r. wyniósł 5,5 mld zł. Wysokość obowiązków mocowych zakontraktowanych w aukcjach na 2022 i na 2023 rok wynosi po ok. 5,3 mld zł. Ostateczne wyniki aukcji mocy ogłasza prezes URE w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie internetowej, w pierwszym dniu roboczym następującym po 21. dniu od dnia zakończenia aukcji mocy. Do tego czasu wszystkie umowy sprzedaży obowiązków mocowych są warunkowe.

Elektroenergetyka
Enea podaje wyniki i przypomina o zawieszeniu NABE
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Elektroenergetyka
Kolejny państwowy kontrakt-widmo. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Elektroenergetyka
Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne
Elektroenergetyka
Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Elektroenergetyka
Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE