Chodzi o obowiązek dostaw mocy, który Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wykupują od spółek energetycznych w drodze aukcji, na dany rok kalendarzowy z odpowiednim wyprzedzeniem. Chodzi o zapewnienie dostaw energii, wówczas, kiedy sytuacja bilansowa jest napięta. PSE jak dotychczas skorzystał raz z tego mechanizmu w tym roku, przywołując do pracy jednostki, które takie umowy mocowe miały wykupione.
Czytaj więcej
Bloki węglowe wracają po remontach do pracy. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, że dostawy energii są zapewnione, choć przyznają, że sytuacja nie jest łatwa. Rośnie import awaryjny od naszych sąsiadów w krytycznych godzinach, których jest coraz częściej. Linia obrony operatora przed brakiem mocy do produkcji prądu jest jednak szeroka.
Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, aukcja główna na rynku mocy na 2027 r. została zakończona w pierwszej rundzie. Wstępne wyniki aukcji zostaną opublikowane w terminie trzech dni roboczych od dnia jej zakończenia. Z harmonogramu aukcji wynika, że w pierwszej rundzie cena wywoławcza wynosiła 406,35 zł/kW/rok, a cena minimalna 372,51 zł/kW/rok. Nie znamy jeszcze ceny zamknięcia, jednak można spodziewać się, że była ona wyższa niż w roku poprzednim na dostawy w 2026 r. PSE podawały, że zaokrąglona do 1GW łączna wielkość obowiązków mocowych oferowanych przez dostawców mocy wynosiła ok.5 GW. To mniej niż zapotrzebowanie jakie zgłaszały PSE, które wynosiło 6,3 GW na 2027 r. Brakującą moc PSE będzie więc nabywać w aukcjach kwartalnych. Tegoroczna aukcja na 2027 r. skończyła się bardzo szybko, bo już w I rundzie.
Łączna wielkość umów mocowych zawartych przez największego producenta energii w Polsce, Polską Grupę Energetyczną wynosiła 1,18 GW. Do tegorocznej aukcji mocy PGE zgłosiło m.in. nowy, planowany blok gazowo-parowy w elektrowni Rybnik oraz wielkoskalowy magazyn energii w Żarnowcu. W ramach 17 letniego kontraktu terminowego zakontraktowano 794 MW, w ramach umowy 7 letniej 179,6 MW zaś w ramach kolejnej umowy rocznej 210 MW.
Z kolei Orlen w aukcji rynku mocy zakontraktował 28 jednostek o mocy 1,1 GW. Są to m.in. 7-letnie umowy dla źródeł zeroemisyjnych, w tym elektrochemicznego magazynu energii przy farmie wiatrowej Bystra i 7 małych elektrowni wodnych, które zmodernizuje Energa. Wcześniej Energa podała, że zakontraktowała dla swoich jednostek na aukcji rynku mocy na 2027 r. łącznie 894,461 MW obowiązku mocowego, a jej łączne przychody w 2027 r. z tytułu zawartych kontraktów mogą wynieść co najmniej 363,44 mln zł. Pozostałe ponad 200 MW to obowiązki, które zgłosiły inne spółki z grupy Orlen. Najprawdopodobniej spółki grupy Orlen zgłosiły także blok gazowo - parowy w Gdańsku o mocy 456 MW, który jest dopiero w planowaniu.