Szef rządu po posiedzeniu Rady Ministrów podkreślił, że kontynuowane są prace związane z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. – Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami. Porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami w taki sposób, że ta umowa jest dla nas dużo bardziej korzystna – powiedział Donald Tusk, który podziękował minister przemysłu Marzenie Czarneckiej za koordynowanie prac.
Stanowisko inwestora
Jak wyjaśniają Polskie Elektrownie Jądrowe, 31 marca br. ostatecznie uzgodniono warunki tzw. umowy pomostowej (umowy EDA – Engineering Development Agreement), ustalającej ramy współpracy na kolejne miesiące pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a Konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
– Umowa EDA otwiera kolejny etap budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej i obejmuje kontynuację sprecyzowanych prac projektowych, związanych m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń, jak również dalszy etap pogłębionych badań geologicznych na terenie inwestycji – czytamy w komunikacie spółki.
W ocenie PEJ, jak również Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, która zaangażowała się w proces negocjacji, wspierając zespół PEJ, „osiągnięte porozumienie i wypracowany kompromis stanowi solidny i zrównoważony fundament kontynuacji partnerskiej współpracy w ramach projektu”. PEJ wyjaśniają, że umowa EDA zostanie podpisana po uzyskaniu stosownych zgód korporacyjnych. – Tym samym zaplanowane prace projektowe przy przygotowaniu wymaganej przepisami dokumentacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej są kontynuowane zgodnie z przyjętym harmonogramem – podaje firma.
– Dziś jesteśmy o krok dalej w realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Zakończenie negocjacji pomiędzy spółkami Polskie Elektrownie Jądrowe a konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel to potwierdzenie wspólnej determinacji w realizacji tego przedsięwzięcia. Podpisanie tzw. umowy pomostowej otwiera kolejny etap naszej współpracy, który pozwoli na efektywną realizację procesu projektowania, a następnie budowy tego kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego obiektu – komentuje Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu.