Doradcy polskiego atomu mają ułatwić pozyskanie pieniędzy

Wybrani doradcy pomogą określić warunki współpracy z instytucjami finansowymi, które pożyczą nam pieniądze. To bardzo ważne dla zapewnienia finansowania projektu – mówi Piotr Piela, wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych.

Publikacja: 17.12.2024 04:48

Piotr Piela, wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych

Piotr Piela, wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych

Foto: PEJ

W jaki sposób wybraliście doradcę? To był przetarg konkurencyjny?

Tak, to było wielomiesięczne postępowanie. Najpierw zrobiliśmy rozeznanie rynku, aby ustalić, który z podmiotów może mieć doświadczenie i zdolności kompetencyjno-finansowe, żeby podołać takiemu projektowi jak nasz. Pierwsza lista była dłuższa, do finału wybraliśmy trzy firmy, z którymi od kilku miesięcy prowadziliśmy intensywne rozmowy. Zależało nam, aby po pierwsze rozpoznać ich punkt widzenia na temat realizacji projektu jądrowego, a po drugie ustalić proponowaną przez nich kompozycję zespołu. Z naszego punktu widzenia bardzo istotne są doświadczenia firmy, a z drugiej strony kluczowe znaczenie mają same zespoły, które zostaną oddelegowane do realizacji naszego projektu. My w międzyczasie realizujemy obraną przez nas strategię, w ramach której skupiliśmy się na zabezpieczeniu deklaracji finansowania i potwierdzeniu udziału w projekcie przez agencje kredytów eksportowych. Ich udział w finansowaniu dłużnym (dłużnym, nie w koszcie całej inwestycji) ma sięgać do 80 proc. Podczas wielu rund spotkań udało nam się z jednej strony zapoznać rynek z naszym projektem, a z drugiej zapoznać się z oczekiwaniami tychże instytucji. Na koniec dokonaliśmy selekcji w odniesieniu do najlepszych naszym zdaniem kompetencji zespołu projektowego oraz oferty cenowej. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na konsorcjum BNP Paribas France i KPMG Advisory.

Czy wartość kontraktu jest tajna? Możemy ją poznać?

Wartość kontraktu, jak większość naszych kontraktów handlowych, jest objęta tajemnicą handlową. Mówimy tutaj jednak o dość istotnym wynagrodzeniu. Proporcjonalnie odpowiada wartości docelowej projektu, a jego lwia część będzie zależała od faktycznego pozyskania finansowania dłużnego.

Czytaj więcej

Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu

Dlaczego zdecydowano o współpracy w formie konsorcjum?

Nad tym się długo zastanawialiśmy, ale w naszej ocenie ważne są dwa komponenty, które to konsorcjum zapewnia. Z jednej strony jednym z partnerów tworzących konsorcjum jest KPMG, czyli firma doradcza działająca od lat na naszym rynku i dobrze znająca uwarunkowania polskiego sektora energii elektrycznej, dobrze znająca też wątek projektu energetyki jądrowej i pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w kontekście naszego miksu energetycznego. Jest to również doradca, który wcześniej wspierał nas w procesie przygotowania modelu finansowego. To był ten lokalny, krajowy akcent, na którym nam zależało. Natomiast BNP Paribas jest światową organizacją finansową, instytucją rozpoznawalną i wiarygodną dla wielu potencjalnych partnerów, w tym przede wszystkim dla banków, które będą mogły udzielić finansowania dla tego projektu. Oczekiwaniem wszystkich instytucji finansujących jest, że to renomowany bank przedstawia projekt i współdzieli się odpowiedzialnością za rzetelność przedstawianych informacji. Dlatego stawiamy na taki właśnie duet. W drugiej kolejności to samo konsorcjum będzie doradzać nam w negocjacjach z poszczególnymi agencjami kredytów eksportowych.

Jak przedstawia się finansowanie dla projektu?

Ogłosiliśmy już kilka listów intencyjnych na łączną kwotę 95 mld zł. W projekcie ustawy mamy zaś zagwarantowane 60,2 mld zł z budżetu państwa w ramach kapitału własnego. Co do finansowania dłużnego nadal pracujemy z kolejnymi potencjalnymi partnerami. Natomiast z doradcą finansowym będziemy określali warunki takiej współpracy – na jaki okres, jaki koszt kapitału, jakie opłaty z tym związane. To wszystko dopiero będzie przedmiotem szczegółowych rozmów i do tego właśnie potrzebujemy doradcy finansowego. Potrzebujemy go również po potencjalnym wyczerpaniu kapitału własnego i tych deklaracji otrzymanych czy uzyskanych z europejskich i światowych agencji kredytów eksportowych, żeby ten doradca wsparł nas z wyjściem do tak zwanych banków komercyjnych.

A na jakim etapie są rozmowy z partnerami amerykańskimi dotyczące realizacji umowy na zaprojektowanie atomu?

To jest właśnie trzeci parametr, który dla nas ma bardzo duże znaczenie, szczególnie w tym momencie. Jak informowaliśmy, prowadzimy dalsze negocjacje z naszymi amerykańskimi partnerami – konsorcjum Westinghouse i Bechtel, którzy odpowiadają za proces projektowania, a następnie realizacji inwestycji. Jesteśmy teraz na etapie negocjacji umowy pomostowej, natomiast umowę EPC planujemy zawrzeć w czwartym kwartale 2025 roku.

Czytaj więcej

Kluczowy etap finansowania atomu

Gdzie jesteśmy, jeśli chodzi o rozmowy dotyczące notyfikacji wsparcia pomocy publicznej do Komisji Europejskiej?

Decyzji otwierającej nasze rozmowy z Komisją spodziewamy się w najbliższym czasie. Decyzja KE będzie potwierdzeniem finansowania dla naszego projektu i wpłynie na jego wiarygodność finansową, co ma kluczowe znaczenie w rozmowach z bankami i instytucjami finansowymi. Po drugie, ograniczenie tego typu ryzyk finansowych wpłynie pozytywnie na warunki kredytowe, aby koszt finansowania był jak najniższy.

Czy konsorcjum pomoże szybciej zamknąć nasze rozmowy z Komisją Europejską?

W tym duecie większe doświadczenie ma KPMG, które stworzyło dla nas model finansowy. Pamiętajmy, że jest to jedynie narzędzie, które musi być systematycznie aktualizowane, jeżeli chodzi o parametry makroekonomiczne, finansowe i samego projektu. My dziś posługujemy się pewnymi założeniami co do wartości naszej inwestycji, które wynikały z wcześniejszych szacunków. Ostateczna wartość projektu zostanie przez nas dookreślona dopiero w momencie złożenia wiążącej oferty przez konsorcjum Westinghouse-Bechtel, a tak naprawdę ostateczny koszt będzie znany po zakończeniu inwestycji i może on okazać się inny od wstępnych założeń. I wszystkie prace inżynieryjno-projektowe, które w tej chwili wykonujemy, zaczynając od prac geologicznych na terenie naszej lokalizacji, mają służyć doprecyzowaniu przedmiotu zamówienia. Jak poznamy bardzo dokładną strukturę geologiczną tej lokalizacji, będziemy wiedzieli, jakie rozwiązania techniczne muszą zostać wykorzystane.

Jak szybko uda się zamknąć rozmowy z Komisją Europejską?

Co do samego procesu notyfikacyjnego to my jesteśmy partnerem merytorycznym polskiego rządu w tym procesie, zatem dostarczamy polskiej stronie argumentacji w negocjacjach z Komisją. Udział wiarygodnych i doświadczonych doradców w tworzeniu analiz z pewnością pomaga zachować wysoką jakość merytoryczną argumentacji i zwiększa prawdopodobieństwo jej uwzględnienia przez Komisję. Wniosek notyfikacyjny został złożony w Komisji we wrześniu tego roku. Projektowany mechanizm wsparcia będzie poddany teraz konsultacjom innych państw członkowskich i pozostałych interesariuszy, w tym uczestników rynku. Natomiast podejście Komisji zaprezentowane w sprawie dotyczącej mechanizmu wsparcia dla czeskiego projektu jądrowego było dla nas punktem referencyjnym, który, jak myślę, Komisja Europejska też w dużym stopniu wykorzysta podczas naszego postępowania. Zakładamy, że te rozmowy zakończą się w 2025 roku.

Wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych

Piotr Piela

Ma ponad 25 lat doświadczenia w projektach z obszarów energetyki i finansów. Karierę̨ zawodową rozpoczął w 1995 roku w firmie doradczej Arthur Andersen. Przez wiele lat był partnerem zarządzającym działu doradztwa biznesowego oraz liderem zespołu energetycznego Ernst & Young, kierując pracami multidyscyplinarnych zespołów doradczych w Europie Centralnej i Wschodniej. Od 2020 r. był partnerem zarządzającym firmy Piela Business Engineering dostarczającej zintegrowane rozwiązania dla sektora energetycznego.
Począwszy od 2009 r. uczestniczył w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, wspierając realizację projektów związanych z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej oraz elektrowni opartych na technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Kluczowe zrealizowane projekty, w których uczestniczył, obejmowały współpracę m.in. z Dyrekcją Generalną ds. Energii Komisji Europejskiej, PGE, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Energii, KGHM, NuScale, Grupą Enea oraz inwestorem projektu jądrowego Sinop w Turcji. Absolwent Politechniki Warszawskiej i podyplomowych studiów w zakresie zarządzania na Harvard Business School.

W jaki sposób wybraliście doradcę? To był przetarg konkurencyjny?

Tak, to było wielomiesięczne postępowanie. Najpierw zrobiliśmy rozeznanie rynku, aby ustalić, który z podmiotów może mieć doświadczenie i zdolności kompetencyjno-finansowe, żeby podołać takiemu projektowi jak nasz. Pierwsza lista była dłuższa, do finału wybraliśmy trzy firmy, z którymi od kilku miesięcy prowadziliśmy intensywne rozmowy. Zależało nam, aby po pierwsze rozpoznać ich punkt widzenia na temat realizacji projektu jądrowego, a po drugie ustalić proponowaną przez nich kompozycję zespołu. Z naszego punktu widzenia bardzo istotne są doświadczenia firmy, a z drugiej strony kluczowe znaczenie mają same zespoły, które zostaną oddelegowane do realizacji naszego projektu. My w międzyczasie realizujemy obraną przez nas strategię, w ramach której skupiliśmy się na zabezpieczeniu deklaracji finansowania i potwierdzeniu udziału w projekcie przez agencje kredytów eksportowych. Ich udział w finansowaniu dłużnym (dłużnym, nie w koszcie całej inwestycji) ma sięgać do 80 proc. Podczas wielu rund spotkań udało nam się z jednej strony zapoznać rynek z naszym projektem, a z drugiej zapoznać się z oczekiwaniami tychże instytucji. Na koniec dokonaliśmy selekcji w odniesieniu do najlepszych naszym zdaniem kompetencji zespołu projektowego oraz oferty cenowej. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na konsorcjum BNP Paribas France i KPMG Advisory.

Pozostało 83% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu
Atom
Kluczowy etap finansowania atomu
Atom
Francuzi "dołożą się" do budowy elektrowni atomowej w Polsce
Atom
Rząd rusza z konsultacjami rynkowymi na temat atomu. Chodzi o drugą elektrownię
Atom
Kanadyjczycy gotowi współfinansować polski atom
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10