Środki na tę kluczową dla kraju inwestycję energetyczną zapewni równolegle polski rząd, który do 2030 r. planuje przeznaczyć na nią ponad 60 miliardów zł. Konsorcjum BNP Paribas i KPMG Advisory wesprze spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) w procesie organizowania, strukturyzowania i pozyskiwania finansowania dla planowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej.
Co stało za wyborem BNP Paribas i KPMG na doradców przy wyborze finansowania elektrowni jądrowej?
Jak argumentuje PEJ, konsorcjum to firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, z dużym doświadczeniem w zakresie pozyskiwania finansowania projektów infrastrukturalnych, znające dobrze specyfikę działalności agencji kredytów eksportowych, w tym US EXIM Banku, który może udzielić największego kredytu na budowę elektrowni sięgającego 70 mld zł.
Czytaj więcej
Na dziesięć zobowiązań ujętych w umowie koalicyjnej obecnego rządu, tylko dwie z zapowiedzi zostały w pełni zrealizowane. Reformy przyspieszające transformację i przygotowujące energetykę na zagrożenia, takie jak braki mocy do produkcji prądu, albo dopiero ruszają, albo nie zostały jeszcze rozpoczęte.
— BNP Paribas wniesie do współpracy z PEJ szerokie doświadczenie w zakresie branży jądrowej oraz, dzięki swojej wiodącej pozycji na kluczowych rynkach finansowych, pełną gotowość do wsparcia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski — mówi Severine Mateo, Szefowa Grupy ds. Transformacji Niskoemisyjnej.
Zakres prac konsorcjum ma objąć także szereg działań wspierających i umożliwiających przeprowadzenie całego procesu finansowania.