Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę przy finansowaniu atomu na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wybrała konsorcjum składające się z banku BNP Paribas France i firmy KPMG Advisory na doradcę, który wesprze ją w pozyskaniu finansowania dłużnego dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Publikacja: 16.12.2024 13:08

Leszek Juchniewicz prezes Polskich Elektrowni Jądrowych

Leszek Juchniewicz prezes Polskich Elektrowni Jądrowych

Foto: Polskie Elektrownie Jądrowe

Środki na tę kluczową dla kraju inwestycję energetyczną zapewni równolegle polski rząd, który do 2030 r. planuje przeznaczyć na nią ponad 60 miliardów zł. Konsorcjum BNP Paribas i KPMG Advisory wesprze spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) w procesie organizowania, strukturyzowania i pozyskiwania finansowania dla planowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej.

Co stało za wyborem BNP Paribas i KPMG na doradców przy wyborze finansowania elektrowni jądrowej?

Jak argumentuje PEJ, konsorcjum to firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, z dużym doświadczeniem w zakresie pozyskiwania finansowania projektów infrastrukturalnych, znające dobrze specyfikę działalności agencji kredytów eksportowych, w tym US EXIM Banku, który może udzielić największego kredytu na budowę elektrowni sięgającego 70 mld zł.

Czytaj więcej

Rok rządu Tuska bez kluczowych reform dla energetyki polskiej

— BNP Paribas wniesie do współpracy z PEJ szerokie doświadczenie w zakresie branży jądrowej oraz, dzięki swojej wiodącej pozycji na kluczowych rynkach finansowych, pełną gotowość do wsparcia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski — mówi Severine Mateo, Szefowa Grupy ds. Transformacji Niskoemisyjnej.

Zakres prac konsorcjum ma objąć także szereg działań wspierających i umożliwiających przeprowadzenie całego procesu finansowania.

— Efektem tej współpracy będzie m.in. dalsze zacieśnianie bezpośredniej współpracy polskiego inwestora z największymi instytucjami finansowymi na świecie w celu zbudowania jak największego portfela dostawców finansowania dłużnego i optymalizacji kosztu finansowania projektu. (…) Zespół ekspertów KPMG od wielu lat aktywnie wspiera transformację sektora energetycznego w Polsce — dodaje z kolei Alina Wołoszyn, partner, szef działu advisory w KPMG w Polsce i szef deal advisory w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jakie będą główne zadania doradców

Głównym zadaniem stojącym przed nowym partnerem PEJ będzie zabezpieczenie finansowania dla całego projektu jądrowego, które zgodnie z aktualnymi szacunkami, w 70 proc. opierać się będzie o zewnętrzne źródła. Konsorcjum będzie realizowało swoje działania zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym.

Czytaj więcej

Polskie firmy będą współpracować przy budowie elektrowni jądrowej. Jest lista i zadania

- Rolą tych podmiotów jest zapewnienie naszej inwestycji takiej struktury finansowania, która zoptymalizuje udział kapitału własnego i zewnętrznego. To jedno z najistotniejszych zadań stojących przed nami w najbliższych latach, dlatego proces wyboru odpowiedniego partnera był prowadzony od kilkunastu miesięcy z zachowaniem najwyższej staranności. Jesteśmy przekonani, że wyłonione konsorcjum zapewni nam wysoką jakość współpracy i wesprze spółkę w skutecznym pozyskaniu środków z rynków finansowych - podkreśla prezes PEJ Leszek Juchniewicz.

Jednym z kluczowych zadań doradcy będzie też zapewnienie zgodności projektu jądrowego i jego poszczególnych elementów z wymaganiami instytucji finansowych.

Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w technologii amerykańskiej firmy Westinghouse.

Atom
Jest umowa pomostowa dla atomu. Premier zabrał głos po publikacji „Rz”
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Atom
Trudne rozmowy o współpracy atomowej z USA i o finansowaniu z Brukselą
Atom
Co dalej z umową atomową z firmami z USA? „Zagrożenia nie ma”
Atom
Bełchatów drugą lokalizacją atomu? Geologia i brak wody mają nie być problemem
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Atom
Faworyci w wyścigu o drugi atom w Polsce bez prezesa. Szef EDF traci stanowisko
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?