Aktualizacja: 07.11.2024 07:30 Publikacja: 26.07.2024 12:50
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Jak wyjaśnił Bando w czwartek na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. transformacji energetycznej, moc 12 GW potrzebna będzie do zastąpienia pracujących źródeł konwencjonalnych. - Energetyka jądrowa powinna przejąć rolę dotychczasowych źródeł, których obecność w systemie jest konieczna dla jego prawidłowego funkcjonowania i zabezpieczenia potrzeb energetycznych. OZE bowiem nie wystarczy – mówi.
Polska miała nie wiedzieć, za co każdego dnia płaci ok. 1,5 mln dol. przy realizacji umowy z USA. Co więcej, aby dalej realizować projekt, będzie potrzebna nowa, pomostowa umowa – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Maciej Bando nie został powołany na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Ministerstwie Przemysłu. Nadal jest jednak podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – informuje „Rzeczpospolitą” Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
⁃ Jeśli nie przed Zaduszkami, to w następnym tygodniu poznacie państwo nazwisko nowego pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - powiedział premier Donald Tusk. Tym samym premier potwierdził prasowe doniesienia o tym, że Maciej Bando nie będzie dłużej pełnił tej funkcji.
Pełnomocnik rządu odpowiedzialny za strategiczną infrastrukturę energetyczną oraz realizację elektrowni jądrowej w Polsce, Maciej Bando ma odejść ze stanowiska. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” ministrowi Bando miała zaszkodzić współpraca konsultingowa z Orlenem w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Odejście Macieja Bando to poważny problem dla dalszej realizacji projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu, którą nadzorował. Na giełdzie potencjalnych następców pada jedno nazwisko.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Zarząd Grupy Azoty Puławy, w związku z opóźnieniami budowy bloku węglowego, podjął decyzję o naliczeniu kar umownych wykonawcy, czyli konsorcjum, na czele którego stoi Polimex Mostostal. Chodzi o blisko 360 mln zł.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Polska miała nie wiedzieć, za co każdego dnia płaci ok. 1,5 mln dol. przy realizacji umowy z USA. Co więcej, aby dalej realizować projekt, będzie potrzebna nowa, pomostowa umowa – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska po konsultacjach z resortem przemysłu wprowadziło nowe normy jakościowe dla paliw stałych wykorzystywanych do ogrzewania. Chodzi o zawartość popiołu, siarki oraz o zmiany nazewnictwa popularnego ekogroszku. Ta nazwa przejdzie do historii bo - zdaniem resortu klimatu - może wprowadzać w błąd.
Polsce nie zabrakło mocy do produkcji energii elektrycznej. Polskie Sieci Energetyczne (PSE) dzięki przywołaniu stanu rynku mocy uniknęły zagrożenia dostaw energii. Problemy z zapewnieniem mocy do produkcji energii zbiegły się w czasie z raportem Najwyższej Izby Kontroli na temat tego mechanizmu. Zdaniem NIK rynek mocy zapewnił bezpieczeństwo dostaw energii, ale problem może pojawić się w kolejnych latach.
Donald Trump zniesie ograniczenia spowalniające rozwój elektromobilności, ale także dotyczące wydobycia ropy i gazu. Tańsze surowce wzmocnią siłę gospodarki USA – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekonomista Jarosław Janecki.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne informują, że ogłosiły okresy przywołania na rynku mocy na środę, 6 listopada 2024 r., w godzinach 16.00–17.00, 17.00–18.00, 18.00–19.00. Operator sięga po to narzędzie, by nie zabrakło nam mocy do produkcji energii.
Po raz pierwszy w Unii Gazprom stracił pieniądze za złamanie kontraktów gazowych. 530 mln euro zasiliło budżet Niemiec. A to dopiero początek. Łączna kwota roszczeń unijnych firm ( w tym z Polski) wobec Gazpromu przekroczyła jego przychody netto ze sprzedaży gazu na wszystkie rynki zagraniczne.
Maciej Bando nie został powołany na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Ministerstwie Przemysłu. Nadal jest jednak podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – informuje „Rzeczpospolitą” Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Polski rząd zabiega w UE, aby system handlu uprawnieniami do emisji CO2, który ma objąć budownictwo i transport (EU ETS 2), wszedł w życie w późniejszym terminie. Jeśli to się nie uda, nowy tzw. podatek od ogrzewania, który dotknie domy jednorodzinne ogrzewane paliwami stałymi, wejdzie w życie w 2027 r., a więc w roku wyborczym w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas